Kalendarium wydarzeń 2007-2013

2014

Rekrutacja do Punktu Przedszkolnego „Pod Kogucikiem” w Iwięcinie

Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino ogłasza rekrutacje do Punktu Przedszkolnego „Pod Kogucikiem” w Iwięcinie na rok 2014/2015. Termin przyjmowania podań – 31 marca 2014 r.

BAL PRZYJAZNYCH SERC…

Zależało nam, by osiągnąć trzy cele. Dokończyć remont sali gimnastycznej, który rozpoczęliśmy w grudniu ubiegłego roku. Pomóc Rodzicom Karola, by mogli pojechać na długo oczekiwany turnus rehabilitacyjny.W Świetlicy Wiejskiej w Iwięcinie 8 lutego o godz. 20.00 rozpoczął się Bal Charytatywny. Sala była pięknie przystrojona… wszystko zapięte na ostatni guzik. Na nasze zaproszenie odpowiedziało wiele osób, sala była wypełniona po brzegi. (zobacz więcej)

Zabawa choinkowa z DJ-em

6 lutego 2014 roku (czwartek) w Świetlicy Wiejskiej w Iwięcinie odbyła się szkolna zabawa choinkowa. Miała ona w tym roku wyjątkową oprawę, ponieważ dobrą zabawę nakręcał Di Forest & Dj Majka. Zespół prowadził gry i zabawy muzyczne dla maluchów i dzieci starszych, towarzyszył temu pokaz laserów i świateł disco oraz nagłośnienie 5kW. Nie mogło zabraknąć św. Mikołaja, który rozdał 75 paczek. Uśmiech dzieci i zadowolenie rodziców były dla organizatorów najlepszą nagrodą. Foto – Jarosław Kołodziejczak – tutaj. Zobacz więcej zdjęć na Facebook-u – tutaj.

Dar serca dla Karolka

2 lutego 2014 roku w kościele pw. MB Królowej Polski w Iwięcinie uczniowie Szkoły Podstawowej im. A. Doby w Iwięcinie pod opieką katechetki Renaty Kubickiej wystawili Jasełka dla 8-miesięcznego Karolka Zawady.  „Karolek urodził się z zakażeniem wirusem cytomegalii. Do dziś zdiagnozowana u niego wiele schorzeń. Jest pod stałą opieka lekarzy ze szczecińskiego szpitala, co generuje dodatkowe koszty – związane m.in. z transportem. Intensywne leczenie i rehabilitacja neurorozwojowa w jak najwcześniejszym wieku mogą bowiem przynieść wymierne efekty. Stąd marzenie rodziców o turnusie rehabilitacyjnym we Wrocławiu, który nie jest refundowany przez NFZ” (Źródło:GK24.pl). Po przedstawieniu członkowie Szkolnego Caritas zbierali pieniądze, które w całości przekazane zostaną rodzicom dziecka na dalsze leczenie i rehabilitacje. Nie zawiedli mieszkańcy, którzy wsparli chorego Karolka kwotą 1270 zł. Za Wasze dobre serca i obecność DZIĘKUJEMY!

Zobacz prezentacje podsumowującą działalność stowarzyszenia w roku 2013 – format pdf

Zapraszamy na Bal Charytatywny

Serdecznie zapraszamy na Bal Charytatywny, który odbędzie się dnia 8 lutego 2014 r. o godz. 20.00 w Świetlicy Wiejskiej w Iwięcinie. Zobacz plakat – pdf

III spotkanie noworoczne i otwarcie sali gimnastycznej po kapitalnym remoncie

Zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino wraz z  Radą Sołecką  Iwięcina zaprosił w dniu 10 stycznia 2013 r. o godz. 14.00 przedstawicieli wszystkich organizacji  działających na rzecz naszej społeczności  na spotkanie noworoczne w  Szkole Podstawowej im. Aleksandra Doby w Iwięcinie. W programie był m.in. toast noworoczny poprzedzony życzeniami na 2014 rok, tort noworoczny oraz  otwarcie sali gimnastycznej po remoncie.  Remont sali został wyceniony na 38 tys. zł, sianowski samorząd dofinansował modernizację sali kwotą 12 tys. złotych. To wystarczyło na najważniejszą zmianę – nową podłogę. A reszta? – To dzieło rąk rodziców, członków Stowarzyszenia i sponsorów oraz fundusze własne szkoły.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, wolontariuszom i osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie! (więcej na stronie internetowej szkoły)

2013

Caritas szkoły ma konto bankowe

Uchwałą Nr 16/2013 z dnia 09 grudnia 2013 r. zarząd stowarzyszenia zmienił przeznaczenie bankowego subkonta wydzielonego na gromadzenie środków finansowych ze sprzedaży cegiełek wartościowych (remont dachu kościoła) na potrzeby Caritas Szkoły Podstawowej w Iwięcinie.

Numer konta bankowego w Banku Spółdzielczym w Sianowie dla Caritas Szkoły Podstawowej w Iwięcinie:

16 9317 1012 0050 4046 2000 0020.

Składka członkowska na rok 2014

Zgodnie z Uchwałą Nr 17/2013 zarządu stowarzyszenia roczna, ryczałtowa składka członkowska członków stowarzyszenia za rok 2014 wynosi 15 zł, płatna do 10 stycznia 2014 r. Składkę uważa się za zapłaconą z chwilą jej wpłynięcia na konto główne stowarzyszenia.

Piernikowe wypieki

Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Iwięcinie wraz z pracownikami placówki, w sobotę andrzejkową – 30 listopada 2013 r., wypiekała świąteczne pierniki. Zostaną one rozprowadzane w okresie adwentu po Mszach Św. w kościołach w Iwięcinie i Dobiesławiu oraz na okolicznych jarmarkach. Pierniki to: wspaniałe bajkowe domki, mikołaje, gwiazdki, aniołki, jabłuszka oraz dzwoneczki. Gratulujemy udanego pomysłu!

Sympozjum o szlakach kulturowych

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino zorganizowało w dniach 20-21.10.2013r. sympozjum pt. „Szlaki Kulturowe na Pomorzu” w ramach projektu „Pomorski Szlak Cysterski-Iwięcino, Wierciszewo,Dąbrowa”. Projekt współfinansowany jest  ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z programu operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Przez Iwięcino przechodzą dwa wielkie szlaki kulturowe: Szlak Cysterski i Szlak św. Jakuba. W pierwszym dniu sympozjum omówiony został Szlak Cysterski, a jego pomorską trasę przedstawiła sekretarz Rady Koordynacyjnej Szlaku Cysterskiego w Polsce Alicja Słyszewska. O międzynarodowym znaczeniu szlaku a szczególnie o Europejskiej Karcie Cysterskiej opowiedziała  Teresa Świercz ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Pocysterskiego w Bierzwniku. Gośćmi pierwszego dnia sympozjum byli m.in. przewodnicząca Rady Miejskiej w Sianowie Joanna Czerwińska, prezes Akcji Katolickiej (AK) diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Donata Prończuk, prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej w Sianowie oraz członek Rady Krajowej AK Ryszard Sobczyński, członek AK Ryszard Wątroba oraz inni.

Dodatkowym akcentem pierwszego dnia sympozjum było poświęcenie figurki św. Jakuba – patrona Szlaku Jakubowego oraz Madonny Bukowskiej – patronki Szlaku Cysterskiego (pierścienia bukowskiego) przez JE ks. biskupa Pawła Cieślika podczas Mszy św. o godz. 10. Obie figury wykonał z drzewa lipowego artysta rzeźbiarz Jan Kuciński z Dąbrowy. (zobacz więcej)
Życzenia z  okazji Dnia Edukacji  Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji  Narodowej pracownikom naszej szkoły oraz punktu przedszkolnego, życzenia satysfakcji w życiu zawodowym, realizacji własnych, twórczych pomysłów oraz zadowolenia z pracy z dziećmi składa

Zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino

Dożynki wiejskie

22 września 2013 r. odbyły się w Iwięcinie dożynki wiejskie. Bochny chleba złożone na ołtarzu oraz wieńce  przyniesione do kościoła przez mieszkańców czterech miejscowości: Iwięcina, Wierciszewa, Rzepkowa i Bielkowa podkreślały wyjątkowy i doniosły charakter niedzielnej liturgii.
Po zakończonym nabożeństwie korowód dożynkowy udał się do świetlicy wiejskiej. Wejście do niej zdobiły wrzosy, dynie, snopy zboża i owoce podarowane przez miejscowego przedsiębiorcę – Zbigniewa Szczepańskiego.
Na straganie można było kupić ciasta, zjeść z grilla kiełbasę oraz pieczoną karkówkę. Zebranych gości przywitała Grażyna Gabrysiak – sołtys Iwięcina. Następnie głos zabrali: z-ca Burmistrza Gminy i Miasta Sianów – Marcin Posmyk, sołtysi wsi oraz radny gminny.
Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Aleksandra Doby w Iwięcine wraz z dyrektorem Tomaszem Świderskim  przeprowadziła dwie licytacje – torta oraz ozdobnej skrzynki z owocami jesieni z przeznaczeniem na wyjazd dzieci na basen. Cała uroczystość minęła w miłej i przyjaznej atmosferze.
Serdeczne podziękowania za organizację dożynek należą się: Radzie Sołeckiej, Magdzie Kołodziejczak, Agnieszce Madej oraz wszystkim Paniom, które upiekły słodkości: Żanecie Snoch, Leszkowi i Celinie Rządom, sponsorom: Wiesławowi Brókowi, Ryszardowi Stankiewiczowi. Za piękny wystrój dziękujemy:  Beacie Sirko, Zbyszkowi Szczepańskiemu Sylwii i Pawłowi Kapłon. Dzięki mieszkańcom Iwięcina mogliśmy przyjemnie spędzić ten świąteczny czas. Bardzo dziękuję – Sołtys Iwięcina – Grażyna Gabrysiak. Foto –  Jarosław  Kołodziejczak. (więcej)

Oferta na konkurs nr 1/9.5/13 z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
18 września 2013 r. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino złożyło wniosek:
Angielski szansą na dobry rozwój małego dziecka

do konkursu Nr 1/9.5/13 w ramach poddziałania 9.5 „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Budżet projektu to kwota 50 tys. zł. W zaplanowanych działaniach przewidziano następujące zadania:zajęcia dodatkowe z j. angielskiego w wymiarze 108 godzin lekcyjnych dla przedszkolaków oraz klas I-VI od 1 stycznia 2014r do 30 czerwca 2014 r.  Projekt obejmuje również dwa przedstawienie teatralne dla przedszkola i dzieci wczesnoszkolnych w tym zakup kostiumów, inscenizacji i dekoracji oraz jako wyposażenia tablicy interaktywnej i pomocy dydaktycznych.

Oferta na konkurs nr 1/9.1.1/13 z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

10 września 2013 r. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino złożyło wniosek:

Punkt Przedszkolny „Pod Kogucikiem” w Iwięcinie to dobry start w przyszłość

do konkursu Nr 1/9.1.1/13 w ramach poddziałania 9.1.1 „Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Budżet projektu to kwota 160 tys. zł. W zaplanowanych działaniach przewidziano następujące zadania:przygotowanie pomieszczeń pod potrzeby punktu przedszkolnego, zajęcia edukacyjne połączone z edukacją sensoryczną, zajęcia dodatkowe dla dzieci w tym:rytmika, logopedia, zajęcia ruchowe, zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, warsztaty edukacyjne dla nauczycieli. Projekt obejmuje również zakup wyposażenia i  pomocy dydaktycznych dla placówki w tym m.in. zjeżdżalni, leżaków, mebli, parawanów, zabawek, ksera, dywanu i wielu innych.

Tomasz Świderski – dyrektor SP w Iwięcinie od 1 września 2013

W wyniku naboru przeprowadzonego w kwietniu i maju 2013 r. dyrektorem Szkoły Podstawowej w Iwięcinie został Tomasz Świderski.Poniżej krótka notka biograficzna.
Tomasz Świderski ur. 08.07.1969r. w Rawiczu. Ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek: Pedagogika Specjalna.  Posiada 20  letni staż pracy pedagogicznej oraz doświadczenie w pracy na stanowisku kierowniczym. W latach 2005 – 2011 pełnił funkcję dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bobolicach oraz Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Bobolicach.  W 2007 r. uzyskał stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. Oprócz wykształcenia kierunkowego,  ukończył studia podyplomowe w zakresie „Organizacja Pomocy Społecznej  i Zarządzanie Oświatą” oraz „Profilaktyka i socjoterapia”. Aktywnie uczestniczy    w przedsięwzięciach na rzecz osób niepełnosprawnych. Od 1993 r. jest członkiem Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska. W latach 2004 – 2010 pełnił funkcję  dyrektora Oddziału Regionu Zachodniopomorskie. Jest organizatorem turnusów rehabilitacyjnych oraz obozów sportowych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Swoją wiedzą i doświadczeniami z pracy dzieli się ze studentami. Jest osobą bezkonfliktową, preferuję dialog i kompromis jako metody rozwiązywania problemów. Posiada łatwość nawiązywania kontaktów społecznych oraz prowadzenia mediacji. Uważa, że nowoczesna szkoła powinna być przede wszystkim przyjazna dzieciom, bezpieczna oraz otwarta na potrzeby i specyfikę środowiska lokalnego. Preferuje aktywny wypoczynek, lubi pływanie, jazdę na nartach. Jego pasją są długie wędrówki po górach.

Zapraszamy na wycieczkę do Rezekne na Łotwie

W związku z organizacją wycieczki do Rezekne na Łotwie w dniach od 06.09.2013 r. do 15.09.2013 r. prosimy rodziców o zgłaszanie swoich dzieci z klas IV-VI  na wyjazd w sekretariacie szkoły u Pani Anny Czarneckiej. Wszystkie dokumenty w tym program wycieczki można otrzymać w szkole. Ilość miejsc ograniczona.

Wyjazd dzieci do Białego Dunajca

Wyjazd 16 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Iwięcinie na zielone szkoły zaplanowany jest na 28 lipca 2013 r. na godzinę 18:30, miejsce zbiórki – Sianów, Plac pod Lipami – kino Zorza. Opiekunami dzieci są: Arkadiusz Miśkiewicz, Anetta Wilk. Podczas pobytu będą organizowane zajęcia edukacyjne w zakresie matematyki oraz przyrody. Wyżywienie, nocleg, ubezpieczenie, przejazd, zaplanowane wycieczki wszyscy mają darmowe. Wiadomo że trzeba mieć swoje kieszonkowe na własne wydatki i ew. wycieczki terenowe, które zostaną ustalone na miejscu (wejście do parku narodowego itp.). Co trzeba zabrać ze sobą?  To są góry, czyli co najmniej 2 pary butów, środki do higieny osobistej, ubrania na słoneczną i deszczową pogodę, jeżeli ktoś ma chorobę lokomocyjną to jakieś lekarstwo.  Adres placówki: Karczma Regionalna Wynajem Pokoi, Ewa Satoła, Gliczarów Górny, ul. Skupniowa 27C, tel. 18 2077261.

Targ Cysterski

13 lipca 2013 roku od godz. 10.00 do 17.00 odbył się w Iwięcinie Targ Cysterski. W tym roku dzięki dofinansowaniu projektu „Pomorski Szlak Cysterski-Iwięcino, Wierciszewo, Dąbrowa” ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich  oraz budżetu gminy Sianów mogliśmy zorganizować aż osiem darmowych warsztatów pokazujących średniowieczną sztukę rękodzielniczą: papieru czerpanego, snycerski, kaligrafii, mandali, strzelania z łuku, wyrobów ze słomy, edukator cysterski, budowania opactwa z klocków. (zobacz zdjęcia na portalu projektu)

Spotkania rekrutacyjne do projektu „Pomorski Szlak Cysterski – Iwięcino, Wierciszewo, Dąbrowa”

W dniach od 2 do 4 lipca 2013 r. odbyły się spotkania rekrutacyjne beneficjentów do programu „Pomorski Szlak Cysterski – Iwięcino, Wierciszewo, Dąbrowa”. Projekt Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino – „Pomorski Szlak Cysterski – Iwięcino, Wierciszewo, Dąbrowa” współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i budżetu Gminy Sianów. Wyłoniono 30 osób z trzech miejscowości, które przejdą dwa szkolenia z zakresu: obsługi turystów i wytaczania szlaków oraz pedagogiczno-biznesowe. Koordynator projektu Andrzej Dębowski zapoznał  zebranych z głównymi celami projektu, poszczególnymi etapami jego realizacji oraz sposobem finansowania. W projekcie przewidziane jest powstanie m.in. dwóch ścieżek edukacyjnych: „Kamienie młyńskie” – na bazie historii młynarstwa w regionie oraz kulturowo – przyrodniczej nawiązującej do historycznych wirydarzy – ogrodów zielarskich przy klasztorach. Utworzony zostanie Punktu Informacji Turystycznej przy Schronisku Młodzieżowym im. Kazimierza Nowaka w Iwięcinie.  Organizacja  imprez: Targu Cysterskiego – 13 lipca, podpisanie Europejskiej Karty Cysterskiej – w październiku oraz rekolekcje adwentowe pod koniec roku w dwóch parafiach: Dobiesław i Sieciemin przyczynią się do poznania spuścizny materialnej i duchowej cystersów przez mieszkańców gminy Sianów. Przewidziana jest również podróż studyjna do Pelplina na coroczny XIII Jarmark Cysterski w dniach od 14 do 15 września 2013 r. gdzie będziemy mogli zwiedzić nie tylko piękną pocysterska katedrę oraz muzeum ale spotkać się z ludźmi z Rady Koordynacyjnej Szlaku Cysterskiego w Polsce najbardziej zaangażowanymi w to piękne dzieło. Dzięki projektowi powstaną pomoce dydaktyczne: cysterskie karty do gry „Piotruś Pan” , dwie tablice upamiętniające opatów bukowskich, broszury i ulotki propagujące ścieżki dydaktyczno-kulturowe oraz pięć rzeźb inspirowanych polichromią „Sąd Ostateczny” z kościoła w Iwięcinie.

Nabór beneficjentów do projektu „Pomorski Szlak Cysterski Iwięcino, Wierciszewo, Dąbrowa”

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino ogłasza nabór beneficjentów do projektu „Pomorski Szlak Cysterski Iwięcino, Wierciszewo, Dąbrowa”. Zebranie organizacyjne w miejscowości Dąbrowa odbędzie się w „Zagrodzie Łuczniczej” Jana Kucińskiego w Dąbrowie, w dniu 2 lipca 2013 r. o godz. 18.00. Zebranie organizacyjne w Iwięcinie będzie miało miejsce w świetlicy wiejskiej w dniu 3 lipca 2013 r. o godz. 18.00. Spotkanie dla zainteresowanych projektem w Wierciszewie odbędzie się w tamtejszej świetlicy wiejskiej 4 lipca 2013 r. o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy na stronę internetową projektu – cysters.sianow.pl !

Nowy dyrektor Szkoły Podstawowej w Iwięcinie

Zakończył się nabór na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Iwięcinie. Procedura naboru trwała ponad miesiąc. Wpłynęło 16 ofert z czego do drugiej tury – rozmowy kwalifikacyjnej zaproszono sześć osób spełniających kryteria formalne związane z naborem. 29 maja 2013 roku w świetlicy wiejskiej w Iwięcinie kandydaci odpowiadali na pytania oraz przedstawili swoje wizje rozwoju szkoły. Członkowie komisji w głosowaniu tajnym w dniu 2 czerwca 2013 r. nie dokonali wyboru dyrektora Szkoły Podstawowej w Iwięcinie z powodu otrzymania równej liczny głosów przez dwóch kandydatów.  Zgodnie z regulaminem pracy jeżeli  pierwsze  głosowanie  nie  wyłoni  kandydata  przeprowadza  się  drugie  głosowanie,  po ponownej rozmowie z dwoma kandydatami, którzy otrzymali największą ilość głosów w pierwszym głosowaniu. Przewodniczący komisji Andrzej Dębowski zaprosił Tomasza Świderskiego oraz Włodzimierza Zimnowłockiego, na  rozmowę, która odbyła się w środę 5 czerwca 2013 roku o godz. 18.00 w Świetlicy Wiejskiej w Iwięcinie.   W wyniku tajnego głosowania, największą ilość głosów, stanowiących bezwzględną większość wszystkich głosów, otrzymał Pan Tomasz Świderski. W związku z tym, to on zostanie powołany na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Iwięcinie – od 1 września 2013 r.

W pracach komisji oprócz zarządu stowarzyszenia uczestniczyli eksperci: Zenon Decyk – wicedyrektor ds. doskonalenia zawodowego nauczycieli Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie oraz Anna Walkowiak – kierownik Pracowni Humanistycznej Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie. Dzięki ogłoszonemu naborowi, mogliśmy zapoznać się z różnymi wizjami i koncepcjami rozwoju szkoły, porównać je do tego co funkcjonuje obecnie, poznać osobowość kandydatów, ich temperament i charakter. Jako organ prowadzący szkołę pogłębiła się nasza wiedza o różnych sposobach zarządzania placówką oraz świadomość odpowiedzialności za jej los. W imieniu Zarząd stowarzyszenia chciałbym serdecznie podziękować wszystkim kandydatom, którzy wzięli udział w naborze, za złożone oferty i tak liczne zainteresowanie!
Prawie 80 tys. zł z FIO na Szlak Cysterski

Nasz projekt umiejscowiony w Priorytecie 1 pn. „Pomorski Szlak Cysterski – Iwięcino, Wierciszewo, Dąbrowa” znalazł się pod względem punktacji na drugim miejscu otrzymując 209 pkt. na 210 pkt. max. Ocenę formalną przeszło w pierwszym priorytecie 1490 wniosków z czego dofinansowanie otrzymało tylko 157. Teraz, w drugim półroczu 2013 roku, mamy do wydania na realizację projektu 87380 zł, z czego 90 % (76 580 zł) pochodzi z dofinansowania. Dziękuję Tomkowi Tesmerowi za merytoryczne wsparcie przy składaniu wniosku.  O samym projekcie napiszę niebawem! Wyniki naboru wniosków FIO 2013 zostały opublikowane 10 maja 2013 r. w godzinach popołudniowych na stronie internetowej – http://www.pozytek.gov.pl

Nabór na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Iwięcinie.

W związku z kończącą się dwuletnią umową na prowadzenie Szkoły Podstawowej w Iwięcinie przez Włodzimierza Zimnowłockiego (z dniem 31 sierpnia 2013 r.), Zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino podjął w dniu 6 maja 2013 r. Uchwałę Nr 2/2013 ogłaszając nabór na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Iwięcinie.   Zapraszamy do wzięcia udziału w procedurze naboru i złożenia stosownych dokumentów do dnia 27 maja 2013 r. (pobierz uchwałę z ogłoszeniem o naborze – pdf).

Walne 2013

W dniu 21 marca 2013 r. odbyło się roczne, walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino. Po udzieleniu absolutorium zarządowi za rok 2012 wybrano nowe władze stowarzyszenia na trzyletnią kadencję 2013-2016. Skład zarządu jest czteroosobowy: Andrzej Dębowski – prezes, Adam Kikcio – z-ca prezesa, Anna Pietruk – sekretarz, Urszula Szczepaniuk – skarbnik. Komisja Rewizyjna pozostała bez zmian: Beata Sirko – przewodnicząca, Jan Kostrzewa – członek, Stanisław Szumski – członek.

Sianowski Rybogryf dla Iwięcina

12 lutego 2013 r. o godz. 17.00 odbyła się w auli Gimnazjum Gminnego im. Ireny Sendlerowej w Sianowie gala wręczania Sianowskich Rybogryfów. Podobała mi się nowa formuła otwarcia, polegająca na wręczaniu tej statuetki również w kategorii społecznej. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino było wśród trzech wyróżnionych, razem z: Henrykiem Maciejewskim malarzem mieszkającym w Węgorzewie oraz zasłużonym strażakiem z Osiek Michałem Stolarskim.

Tak się składa, że na wiosnę 2013 roku kończy się trzyletnia kadencja pracy naszego zarządu.Traktuję tę nagrodę jako wyraz docenienia pracy wszystkich jego członków: Urszuli Szczepaniuk, Jolanty Zimnowłockiej, Anny Pietruk, Ireny Kocięckiej oraz Adama Kikcio. Sama uroczystość chociaż w skromnych warunkach (Kino Zorza jest w remoncie) miała dobrą oprawę muzyczną i logistyczną.

Z przyjemnością słuchałem zespołu jazzowego, który wprowadził wszystkich w doskonały nastrój. Udało się zgromadzić wielu Sianowian, którzy w różnych dziedzinach są aktywni: przedsiębiorców, sportowców, strażaków, ludzi kultury, samorządowców, pracowników oświaty.

Gratuluję organizatorom pomysłu i dziękuję za docenienie naszej lokalnej społeczności!

Mikołaj na świetlicy

Rada Solecka Iwięcino zaprosiła dzieci w wieku od 1 roku do lat 13 na tradycyjne coroczne spotkanie z Mikołajem. Dzieci otrzymały paczki ze słodkościami, ale największą atrakcją był Mikołaj, który przyjechał z dalekiej ” Laponii”. Były tańce, śpiewy i świetna zabawa, maluchy recytowały wierszyki.  Dzieci pożegnały Mikołaja i zaprosiły na przyszłoroczne spotkanie. Tekst – Grażyna Gabrysiak. Foto – Sebastian Wroński. (więcej)

Spotkanie Noworoczne

3 stycznia 2013 roku w świetlicy wiejskiej w Iwięcinie odbyło się II Spotkanie Noworoczne. Rozpoczął je  prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino – Andrzej Dębowski witając przybyłych gości: zastępcę burmistrza – Marcina Posmyka, przewodniczącą Rady Miejskiej – Joannę Czerwińską, radnego powiatowego – Zbigniewa Grabarka, proboszcza Parafii Dobiesław ks. Józefa Kapczyńskiego, dyrektora szkoły – Włodzimierza Zimnowłockiego z gronem pedagogicznym i pracownikami szkoły, sołtysa wsi Iwięcino – Grażynę Gabrysiak z  członkami rady sołeckiej, członków zarządu stowarzyszenia oraz rady parafialnej, prezesa OSP Iwięcino – Andrzeja Habzę, Panie z Klubu Dobrej Gospodyni, młodzież oraz  rodziców. Następnie dzieci ze Szkoły Podstawowej pod opieką katechetki Anny Baranowskiej przedstawiły Jasełka.

Po przedstawieniu wzniesiono toast noworoczny za pomyślność Nowego Roku i podzielono tort noworoczny ufundowany przez Radę Sołecką Iwięcina. Andrzej Dębowski przedstawił podsumowanie 2012 roku prosząc osoby zaangażowane w różne działania o komentarz. Wspomnieniami z EURO 2012 podzielił się Sebastian Wroński, z potyczek sołeckich podczas Dni Sianowa – Zbigniew Grabarek i Grażyna Gabrysiak, z uroczystości nadania imienia szkole – Włodzimierz Zimnowłocki, wspomnieniem o Zygmuncie Kostrzewie – ks. Józef Kapczyński.

Niespodzianką było, internetowe połączenie za pomocą programu SKYPE, z patronem szkoły Aleksandrem Dobą, który mówił o swoich  planach na 2013 rok. Spotkanie noworoczne odbywało się w ciepłej i serdecznej atmosferze. Okazało się niezwykle potrzebne, aby z optymizmem patrzeć w nadchodzący Nowy Rok. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i byli z nami w ten zimowy, styczniowy wieczór!

Zobacz prezentacje podsumowującą rok 2012 – pdf.

Nowa strona internetowa szkoły

Zapraszamy na nową stronę internetową Szkoły Podstawowej w Iwięcinie, prowadzoną przez uczniów i nauczycieli w ramach projektu „Kapitał na przyszłość” (Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet IX, Działanie 9.1, Poddziałanie 9.1.2). Znajdują się tam podstawowe dokumenty związane z placówką oraz aktualne informacje dotyczące życia szkoły. Strona ma atrakcyjną grafikę i przejrzysty interfejs.

2012

Nowa strona internetowa szkoły

Zapraszamy na nową stronę internetową Szkoły Podstawowej w Iwięcinie, prowadzoną przez uczniów i nauczycieli w ramach projektu „Kapitał na przyszłość” (Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet IX, Działanie 9.1, Poddziałanie 9.1.2). Znajdują się tam podstawowe dokumenty związane z placówką oraz aktualne informacje dotyczące życia szkoły. Strona ma atrakcyjną grafikę i przejrzysty interfejs. Zobacz więcej.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom, emerytom oraz pracownikom obsługi pragniemy złożyć życzenia wszelkiej pomyślności, satysfakcji z działań na rzecz wspólnego dzieła, jakim jest prowadzenie Szkoły Podstawowej w Iwięcinie. Niech radość z osiągnięć w pracy zawodowej przysłoni Wam wszystkie troski dnia codziennego a uśmiech dziecka i zadowolenie rodziców będą najlepszą nagrodą Waszego zaangażowania i poświęcenia. Zarząd stowarzyszenia.

Nadanie Szkole Podstawowej w Iwięcinie imienia Aleksandra Doby
21 września 2012r. odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Iwięcinie imienia oraz przekazania sztandaru. Z tej okazji odwiedził ją Aleksander Doba – patron szkoły. Z samego rana spotkał się z uczniami na sali gimnastycznej. Opowiedział o kilku swoich wyprawach, pokazywał zdjęcia i filmy. Każdy otrzymał pamiątkowe zdjęcie wraz z autografem. Wszystkie klasy z wychowawcami zrobiły pamiątkowe zdjęcia z panem Aleksandrem Dobą do gazetki szkolnej. Następnie odbyła się Msza święta, na której został poświęcony sztandar szkoły – więcej tutaj.

II miejsce w konkursie „Najładniejszy wieniec dożynkowy”

Miło nam poinformować, iż sołectwo Iwięcino zajęło II miejsce w konkursie „Najładniejszy wieniec dożynkowy” oraz otrzymało nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł podczas gminnych dożynek w Szczeglinie,  w dniu 8 września 2012 r. Szczególne podziękowania należą się:Małgorzacie Stankiewicz, Mirosławie Habzie,  Wandzie Raczyńskiej, Sabinie Czesnowskiej, Irenie Raczyńskiej, Zbigniewowi Raczyńskiemu. Serdecznie gratulujemy !.

Pożegnaliśmy Zygmunta Kostrzewę

7 sierpnia 2012 r. zmarł Zygmunt Kostrzewa, człowiek oddany kościołowi w Iwięcinie. 9 sierpnia 2012 r. o godzinie 12.00 pożegnaliśmy go na cmentarzu parafialnym w Iwięcinie. W Mszy św. pogrzebowej uczestniczyło 7 księży w tym: biskup pomocniczy Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej JE bp Krzysztof Zadarko, ks. Józef Kapczyński – proboszcz, ks. Henryk Romanik, ks. Tadeusz Gorla, ks. Piotr Szczepaniuk, ks. Marek Mackiw, ks. Igor Mackiw.  Uroczystości pogrzebowe zgromadziły liczne rzesze wiernych.  (więcej)

IV Targ Cysterski w Iwięcinie

14 lipca 2012 r.  odbył się IV Targ Cysterski w Iwięcinie. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 14.00 przed Szkołą Podstawową w Iwięcinie odsłonięciem tablicy upamiętniającej patrona Szkolnego Młodzieżowego Schroniska w Iwięcinie Kazimierza Nowaka, który jako pierwszy człowiek na świecie przemierzył Afrykę rowerem, w latach trzydziestych ubiegłego wieku. (więcej)

Schronisko Młodzieżowe w Iwięcinie im. Kazimierza Nowaka

30 marca 2012 r. uchwałą walnego zgromadzenia członków Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino Szkolne Schronisko Młodzieżowe przy Szkole Podstawowej w Iwięcinie nosi imię Kazimierza Nowaka. 2 kwietnia 2012 r. została podpisana umowa pomiędzy Gmina Sianów a stowarzyszeniem na wykonanie zadania publicznego pn. prowadzenie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Iwięcinie, która będzie obowiązywać do 31 grudnia 2026 r.  Uroczystość nadania imienia schronisku odbędzie się 14 lipca 2012 r. podczas Targu Cysterskiego w Iwięcinie. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich sympatyków turystyki rowerowej na tą imprezę.
Kazimierz Nowak (ur. 11 stycznia 1897 w Stryju, zm. 13 października 1937 w Poznaniu)  to polski podróżnik, w latach 1931-1936 przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem (40 tys. km rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem oraz pociągiem). Już jako dziecko marzył by poznać Afrykę. Pionier polskiego reportażu. Pracował jako reporter w poznańskiej prasie, a jednym z celów podjęcia podróży przez Afrykę była chęć utrzymania rodziny z honorariów za relacje, które były publikowane w  prasie polskiej a także francuskiej, włoskiej i brytyjskiej.  Więcej informacji o Kazimierzu Nowaku na portalu: www.kazimierznowak.pl/
Nadanie imienia Kazimierza Nowaka Schronisku Młodzieżowemu przy Szkole Podstawowej w Iwięcinie może nadać nowy impuls dla rozwoju turystyki rowerowej, pieszej, kajakowej oraz  konnej w regionie.  Przez Iwięcino przebiega końcowa nitka „Nadmorskiego szlaku kolarskiego” o długości 258 km.  „Nadmorski szlak kolarski” przebiegający wzdłuż wybrzeża Południowego Bałtyku jest szlakiem o niezwykłych walorach przyrodniczych, historycznych i kulturowych. Szlak „Nadmorski” jest oznakowany jako rowerowy szlak międzynarodowy, dla którego przyjęto symbol „R 10”, co pokrywa się z ustaleniami międzynarodowymi (nazwany również: „Hanzeatycki”, lub „Dookoła Bałtyku”). Przez naszą miejscowość przebiegają dwie trasy rowerowe wytyczone w przewodniku „Leśne szlaki rowerowe Ziemi Sianowskiej”: „Śladami końskich podków” (dł. 57,4 km) oraz „Kościoły gotyckie Gminy Sianów” (dł. 30,1 km). Nasze schronisko może stać się informacją turystyczną, bazą noclegową oraz wypożyczalnią rowerów dla licznie przebywających w rejonie nadmorskim turystów, którzy preferują aktywne formy wypoczynku. W roku 2012 zakończy się remont drogi krajowej nr 203 wzdłuż, której powstanie kilkanaście kilometrów ścieżek rowerowych na odcinku Gorzebądź – Iwięcino. Patron – Kazimierz Nowak powinien stać się inspiracją dla wielu młodych ludzi do wybrania niekomercyjnego modelu życia bazującego na naturze i zachwycie przyrodą. Przysporzy naszemu schronisku wielu przyjaciół w  kraju i za granicą , o czym świadczy popularność ukończonej w zeszłym roku afrykańskiej sztafety (śladami Nowaka), w której uczestniczyło ponad 100 osób.  Zobacz uchwałę, statut oraz regulamin schroniska – format pdf

Patron szkoły w Iwięcinie wybrany!

Dzień 28 marca 2012r. stał się dniem historycznym dla Szkoły Podstawowej w Iwięcinie z powodu wyborów przyszłego patrona szkoły. Komisja w składzie: Jolanta Zimnowłocka – przedstawiciel Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino – organu prowadzącego szkołę, Sylwia Kapłon – przedstawiciel Rady Rodziców, Kacper Szczepaniuk i Wiktor Dębowski – Premier i vice Premier Republiki Szkolnej – przedstawiciele uczniów, czuwali na prawidłowym przebiegiem wyborów. Miesiąc temu społeczeństwo szkolne wybrało trzy z 10 zgłoszonych kandydatur. Obecne wybory były decydujące. Uczniowie, pracownicy szkoły, mieszkańcy Iwięcina, Rzepkowa, Wierciszewa, Bielkowa i Kołzina swój głos mogli oddać na następujące kandydatury.

Aleksandra Dobę – Polaka, który pierwszy na świecie w kajaku samotnie przepłynął Ocean Atlantycki, Morze Bałtyckie, trasę z Polic do Narwiku, jezioro Bajkał, a obecnie planuje się zmierzyć z Pacyfikiem, za swoją działalność otrzymał nagrodę „Super Kolosa” 2011r.
Bernarda Szulca – trzeci dyrektor SP w Iwięcinie, rozbudował szkołę i zagospodarował teren wokół niej, wielki społecznik, radny i przewodniczący Rady Gminy w Sianowie, bardzo dobry organizator i gospodarz, po odejściu na emeryturę opuścił mieszkanie w budynku szkoły i wrócił w swoje rodzinne strony.
Wilków Morskich – szkoła leży blisko morza, w średniowieczu w Iwięcino było wsią rybacką,  nazwa może pomieścić wielu bohaterów związanych z morzem, będących wzorem wychowawczym dla dzieci i młodzieży.

Wybory odbywały się w godzinach 9.00-11.00 oraz 16.00-18.00. Dzięki temu mogły w nich uczestniczyć wszystkie zainteresowane osoby – dzieci i dorośli. O godzinie 18.00 wyjęto z urny karty do glosowania. Po przeliczeniu przez komisję okazało się że 64% głosów otrzymał Aleksander Doba. Pozostałe propozycje otrzymały po 18 % głosów. Aby szkoła mogła otrzymać wybrane imię konieczna jest jeszcze pozytywna opinia Rady Rodziców, Uchwała Rady Pedagogicznej proponująca nadanie szkole imienia oraz uchwała organu prowadzącego szkołę o nadaniu szkole imienia. W maju zostanie wybrany projekt sztandaru. Jego wykonanie zajmie około 3 miesięcy. Liczymy na pomoc społeczeństwa przy zbieraniu funduszy na sztandar. Ostateczna uroczystość nadania szkole imienia oraz poświęcenia sztandaru nastąpi we wrześniu 2012r.  Tekst – dyr. SP w Iwięcinie.

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino

Zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino zwołuje na dzień 30 marca 2012 r. na godz. 18.00 w Świetlicy Wiejskiej w Iwięcinie walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino. Zobacz projekty uchwał w formacie pdf.
Porządek obrad:
1.Przyjęcie regulaminu obrad zebrania.
2.Przedstawienie porządku obrad.
3.Wybór przewodniczącego, sekretarza i komisji skrutacyjnej Walnego Zebrania.
4.Przedstawienie przez Zarząd Sprawozdania merytorycznego oraz finansowego za 2011 r. oraz dyskusja na ten temat.
5.Przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino za 2011 r.
6.Głosowanie nad projektem uchwały przyjmującej sprawozdanie merytoryczne Zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino.
7.Głosowanie nad  projektem uchwały przyjmującej sprawozdanie finansowe Zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino oraz komisji rewizyjnej.
8.Głosowanie nad projektem uchwały udzielającej absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino za rok 2011.
9.Głosowanie nad projektem uchwały w sprawie przekazania zysku bilansowego z roku 2011na działalność statutową stowarzyszenia w roku 2012.
10.Informacja prezesa zarządu oraz dyrektora Szkoły Podstawowej w Iwięcinie o Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Iwięcinie oraz Punkcie Przedszkolnym w Iwięcinie.
11.Głosowanie nad projektem uchwały w sprawie przejęcia przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino prowadzenia Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Iwięcinie.
12.Głosowanie nad projektem uchwały  w sprawie zmiany Statutu Szkoły Podstawowej w Iwięcinie.
13.Głosowanie nad uchwałą w sprawie utworzenia przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino Punktu Przedszkolnego.
14.Wolne wnioski
15.Zakończenie obrad walnego zgromadzenia.

Zbiórka pieniężna na rzecz cmentarza w Iwięcinie

Parafia Rzymskokatolicka w Dobiesławiu oraz Rada Parafialna w Iwięcinie ogłasza zbiórkę pieniężną na sfinansowanie wykonania 230 m2 alejki z kostki brukowej na cmentarzu w Iwięcinie. Datki na ten cel zbierać będą sołtysi wsi: Bielkowo (kom.784086437), Rzepkowo (kom.696623914), Iwięcino (kom.660799098) i Wierciszewo (kom.606935860) w terminie od 19 marca 2012r. do 31 sierpnia 2012r. Wspólnym wysiłkiem społeczeństwa wykonane zostało dotychczas: ogrodzenie cmentarza, brama wjazdowa, mur z kamienia oraz lapidarium. Liczymy na wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia, aby miejsce pochówku naszych bliskich wyglądało godnie i estetycznie. Bóg zapłać za każdą wpłaconą ofiarę!

Historyczna  chwila dla SP w Iwięcinie
29 lutego 2012 r. odbyło się pierwsze referendum mające na celu wyłonienie trzech kandydatów na patrona szkoły z dziesięciu zgłoszonych propozycji. Głosowanie odbyło się w godzinach 9.00 – 11.00 oraz 16.00 – 18.00. Komisja w składzie: Jolanta Zimnowłocka – przedstawiciel Zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino, Anna Pietruk – przedstawiciel Rady Rodziców szkoły, przedstawiciele społeczności uczniów – Kacper Szczepaniuk – Premier Republiki Szkolnej i Michał Peciak – Minister Informacji, czuwali nad prawidłowym przebiegiem głosowania. (przeczytaj więcej)

Szkoły z różnych stron województwa uczą się od Szkoły Podstawowej w Iwięcinie.

W dnia 7-9 lutego 2012r. dyrektor wraz z nauczycielami biorącymi udział w programie „Z Małej Szkoły w Wielki Świat” udali się do Unieścia na związaną z tym programem konferencję. Uczestniczyły w niej wszystkie szkoły z województwa zachodniopomorskiego biorące udział w programie. Podczas gdy nauczyciele uczestniczyli w szkoleniach dyrektorzy 4 szkół społecznych i 11 małych szkół zagrożonych zamknięciem dyskutowali nad sposobem ich przejęcia. Prowadzącym dyskusje był Henryk Mikorski, człowiek o wielkim doświadczeniu, założyciel kilku stowarzyszeń przejmujących m.in. przechodnie lekarskie oraz szkoły dzieci niepełnosprawnych. Przewijały się trzy modele przejęcia szkół. Sposób przejęcia Szkoły Podstawowej w Iwięcinie przez stowarzyszenie oraz wprowadzone rozwiązania były zdaniem prowadzącego najlepsze i godne naśladowania. W ramach wymiany doświadczeń ostatniego dnia  niektórzy z uczestników spotkania oraz jego organizatorzy przyjechali do szkoły w Iwięcinie, aby na własne oczy przekonać się jak ona funkcjonuje. Goście zwiedzili szkołę a następnie przy kawie i ciastku dyskutowali na tematy związane z jej organizacją oraz możliwością organizowania wymiany dzieci między szkołami. Być może dzięki temu dzieci za bardzo niewielkie pieniądze będą mogły poznać różne zakątki naszego województwa. W spotkaniu uczestniczył Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino Andrzej Dębowski. Należy zwrócić uwagę, że szkoła w Iwięcinie została wybrana liderem dzięki temu będą w niej organizowane szkolenie Szkolnych Zespołów Programowych z innych szkół, biorących udział w programie „Z Małej szkoły w Wielki Świat”. Tekst i foto – Włodzimierz Zimnowłocki. (zobacz więcej)

Propozycje imion szkoły podstawowej w Iwięcinie
3 grudnia  Zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino pozytywnie przychylił się do propozycji dyr. SP w Iwięcinie Włodzimierza Zimnowłockiego, dotyczącej nadania imienia szkole oraz wykonania sztandaru. W związku z tym rozpoczęto szeroką kampanię w środowisku. Na apelach szkolnych, w gazetce szkolnej, za pomocą internetu i spotkaniach wiejskich informowano społeczeństwo o planowanych działaniach. 31 stycznia 2011r. ostatecznie zakończono zbieranie propozycji na patronów szkoły, których było 13. Dwie propozycje  wyjęte ze skrzyni nie miały żadnego uzasadnienia, zatem zostały odrzucone a jedna nie uzyskała zgody rodziny.  Ostatecznie zaproponowano imiona… (więcej)
Teraz to jest nasza szkoła

W styczniu 2011 r. na łamach dwutygodnika „Nasza Gmina” ukazała się wywiad z Andrzejem Dębowskim, prezesem stowarzyszenia, które prowadzi szkołę w Iwięcinie oraz dyrektorem Włodzimierzem Zimnowłockim. (więcej)

Karnawał w SP w Iwięcinie
W piątek 13 stycznia 2012 r. odbyła się zabawa karnawałowa w Szkole Podstawowej w Iwięcinie.Mimo, że niektórzy uważali ten dzień za pechowy, to wzięły w niej udział nie tylko dzieci ze szkoły z Iwięcina, ale również te, które już ją ukończyły i te, które dopiero będą się w niej uczyć. Nie zabrakło również rodziców, dla których była przygotowana sala z ciastem (od każdej klasy), kawą i herbatą (od pracowników szkoły). W sumie było ponad 150 osób. Do tańca przygrywał zespół Jerzego Krzyżanowskiego CON MOTO. Jak co roku dzieci przebrały się w przepiękne stroje. Znaleźli się również dorośli świetnie udekorowani, którzy pląsali razem ze swoimi dziećmi.  Oprócz tańców zostały zorganizowane dwa konkursy z nagrodami dla uczestników. Pierwszy przygotowała Kasia Ganske-Zbieralska. Dzieci musiały przejść pod zniżającym się drążkiem. Było przy tym sporo zabawy. Należało, bowiem nieźle się powykręcać, żeby przejść do następnego etapu. Drugi poprowadziła Jolanta Zimnowłocka, a dotyczył wyboru najpiękniejszych przebrań. Komisja w składzie: Dorota Dębowska – reprezentant nauczycieli, Magda Kołodziejczak – reprezentant rodziców i Agnieszka Małek – reprezentant młodzieży musiało podjąć bardzo trudne decyzje. Ostatecznie nagrodzono prawie wszystkie przebrane dzieci, a nawet doceniono przebranie jednej z mam. Na koniec zabawy przyszedł Mikołaj, w otoczeniu Śnieżynek i dzielnych tatusiów. Sam nie dałby rady, gdyż musiał wręczyć ogromną liczbę paczek. Grzeczne dzieci dostały ją bez żadnych przeszkód, a te, które coś przeskrobały musiały na nią zasłużyć i powiedzieć wierszyk, zaśpiewać piosenkę, lub rozwiązać zagadkę matematyczną. Na koniec była sesja fotograficzna z udziałem Mikołaja. Następna taka zabawa za rok.Tekst i zdjęcia Jolanta i Włodzimierz Zimnowłoccy. (zobacz więcej zdjęć)

Przedłużony termin na składanie propozycji nadania imienia szkole

Do 31 stycznia 2012r., został przedłużony termin składania propozycji nadania imienia szkole. Każda z nich powinna zawierać krótkie uzasadnienie. Do składania ofert uprawniony jest każdy uczeń, rodzic czy też mieszkaniec obwodu oraz pracownicy szkoły. Zgłoszenie można wrzucić do skrzynki stojącej obok sekretariatu szkoły lub wysłać mailem na adres: spiwiecino@sianow.pl.

Spotkanie noworoczne

5 stycznia 2012 roku w Świetlicy Wiejskiej w Iwięcinie odbyło się spotkanie noworoczne zorganizowane przez Zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino. Obecni byli zaproszeni goście: przewodnicząca Rady Miejskiej – Joanna Czerwińska, radny gminny – Wiesław Raczyński, radny powiatowy – Zbigniew Grabarek z małżonką, proboszcz Parafii Dobiesław ks. Józef Kapczyński, dyrektor szkoły – Włodzimierz Zimnowłocki z gronem pedagogicznym i pracownikami szkoły, sołtysi wsi (Iwięcino – Grażyna Gabrysiak, Bielkowo – Mariusz Szczepaniak, Wierciszewo – Dominik Kaczorowski i Rzepkowo – Roman Maślanka) z członkami rad sołeckich. Po krótkim przywitaniu przez prezesa stowarzyszenia Andrzeja Dębowskiego, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Iwięcinie zaprezentowały jasełka. Opiekę nad „małymi aktorami” sprawowała katechetka – Anna Baranowska. Członkowie zarządu: Adam Kikcio oraz Urszula Szczepaniuk wręczyli dzieciom słodkie upominki. Do wygłoszenia toastów noworocznych prezes stowarzyszenia poprosił przewodniczącą Rady Miejskiej, sołtysów wsi, radnego gminnego oraz proboszcza. Przy lampce szampana oraz torcie dyrektor szkoły opowiedział o trwającym konkursie na nadanie imienia szkole. Do 5 stycznia 2012 roku wpłynęło pięć propozycji: Henryka Błaszczyka – nauczyciela i pierwszego kierownika szkoły, Aleksandra Doby – kajakarza, Ewy Larysy Krauze – judoczki, Józefa Piłsudskiego – naczelnika RP oraz Wilków Morskich. Dorota Grabarek powiedziała o zasługach Henryka Błaszczyka dla miejscowej społeczności natomiast W. Zimnowłocki przedstawił osiągnięcia kajakarza Aleksandra Doby oraz krótko uzasadnił pozostałe kandydatury. Proboszcz ks. Józef Kapczyński złożył propozycję, aby patronem szkoły został Adam Kostrzewa – katecheta. Spotkanie noworoczne odbywało się w niezwykle ciepłej i serdecznej atmosferze. Było nowym doświadczeniem, które okazało się niezwykle potrzebne, aby z optymizmem patrzeć w nadchodzący Nowy Rok. (więcej)
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i byli z nami w ten zimowy, styczniowy wieczór !.

2011

Ogłaszamy konkurs na nadanie imienia szkole
3 grudnia 2011 r. Zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino pozytywnie przychylił się do propozycji dyrektora Szkoły Podstawowej w Iwięcinie dotyczącej nadania imienia szkole. W związku z tym podczas apelu szkolnego, który odbył się 6 grudnia 2011 r. wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły zostali powiadomieni o planowanych działaniach. Każdy mieszkaniec wsi: Rzepkowo, Wierciszewo, Iwięcino i Bielkowo, będzie mógł złożyć propozycje i oddać swój głos na patrona szkoły.
Został ustalony następujący kalendarz działań:
1.    Do 10 stycznia 2012r., do skrzynki stojącej obok sekretariatu szkoły będą wrzucane propozycje nadania imienia szkole. Każda z nich powinna zawierać krótkie uzasadnienie. Do składania ofert uprawniony jest każdy uczeń, rodzic czy też mieszkaniec obwodu oraz pracownicy szkoły. Zgłoszenie można przekazać również za pomocą internetu na adres: spiwiecino@sianow.pl.
2.    11 stycznia 2012 r. podczas wywiadówki szkolnej zostaną przedstawione mieszkańcom zebrane propozycje. 12 stycznia dowiedzą się o nich uczniowie. 13 stycznia pojawią się w szkolnej gazetce wraz z przekazanymi uzasadnieniami, aby każdy mógł się z nimi spokojnie zapoznać.
3.    W lutym zostanie powołana komisja, która przeprowadzi referendum wśród uczniów oraz podczas zebrań wiejskich. Referendum wyłoni trzy propozycje, które poddane zostaną weryfikacji i sprawdzeniu przez Zarząd Stowarzyszenia.
4.   Przez cały marzec będą przekazywane do wiadomości publicznej (m.in. poprzez stronę internetową www.iwiecino.pl) szczegółowe informacje o osobach lub nazwach wyłonionych w pierwszym referendum, w ten sposób, aby całe społeczeństwo mogło się z nimi zapoznać i zastanowić na kogo będzie głosować.
5.    W kwietniu zostanie przeprowadzone referendum wyłaniające imię szkoły. Zarząd Stowarzyszenia podejmie uchwałę o nadaniu imienia szkole.
6.    Na początku lipca 2012 roku zostanie przeprowadzona akcja charytatywna mająca na celu zebranie pieniędzy na sztandar szkoły.
Wszyscy mieszkańcy mają historyczną okazję zmienić naszą szkołę. W przeszłości było ich kilka: w 1945r powstała, w 1971r. został wybudowany nowy budynek,  w 2011r. szkoła została przejęta przez stowarzyszenie, a w 2012 otrzyma swoje imię i sztandar. Postarajmy się, aby przyszły patron był wzorem dla uczniów. Aby jego cechy charakteru oraz życie było godne do naśladowania.
Włodzimierz Zimnowłocki, Andrzej Dębowski

Spotkanie w Osiekach w ramach Sianowskiego Inkubatora Ekonomii Społecznej

3 grudnia 2011 r.  w Dworku Osieckim zorganizowano spotkanie mające na celu promocję podmiotów ekonomii społecznej, działających na terenie gminy Sianów, zaangażowanych w projekt Sianowski Inkubator Ekonomii Społecznej. Sianowski Inkubator Ekonomii Społecznej to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Sucha Koszalińska w partnerstwie z Urzędem Gminy i Miasta w Sianowie. Przedsięwzięcie prowadzone od 1 października 2010 r. zakładało wsparcie infrastrukturalne i merytoryczne 12 organizacji pozarządowych z terenu gminy Sianów w tym również Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino. Inkubator w ramach swojej działalności oferował: usługi prawne (51 dyżurów w siedzibie Inkubatora oraz w miejscach wskazanych przez organizacje pozarządowe), usługi księgowe (12 miesięcy kompleksowych usług obejmujących m.in. uporządkowanie dokumentacji oraz przygotowanie sprawozdań finansowych dla organizacji pozarządowych, dla każdej organizacji zakupiono oprogramowanie księgowe), usługi doradcze (480 godzin doradztwa indywidualnego i grupowego, opracowanie planów rozwoju organizacji), usługi marketingowe (utworzenie stron internetowych dla organizacji, wydanie wizytówek), szkolenia (6 sesji szkoleniowych dla grupy 30 osób), wspólny sekretariat (osoba zatrudniona do prowadzenia sekretariatu w wymiarze 1 etatu), pomieszczenia na potrzeby organizacji pozarządowych (siedziba Inkubatora zlokalizowana w Skibnie – świetlica wiejska), pprzęt w postaci komputerów z dostępem do Internetu, ksero, telefon itp.
3 grudnia 2011 r. w Dworku Osieckim spotkali się przedstawiciele sektora publicznego, pozarządowego i biznesowego. Każda z 12 zaangażowanych organizacji pozarządowych miała okazję zaprezentować swoją działalność za pomocą prezentacji multimedialnej i/lub stoiska wystawienniczego. Nasza prezentacja kładła główny nacisk na wydarzenia związane z przejęciem szkoły podstawowej. Na spotkaniu pojawiło się ok. 70 osób, które zgłębiły wiedzę zakresu działalności podmiotów ekonomii społecznej. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino reprezentował zarząd w liczbie 5 osób oraz dyrektor szkoły, który mówił o dorobku Gminnej Organizacji Turystycznej w Sianowie. Projekt Sianowski Inkubator Ekonomii Społecznej dofinansowany został ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, w kwocie 524 600 zł (dofinansowanie do 100% wydatków). Foto – Piotr Kłobuch. (zobacz więcej)
Zapraszamy na Bal Sylwestrowy

Rada Sołecka w Iwięcinie zaprasza na BAL SYLWESTROWY, który odbędzie się 31 grudnia 2011 r. od godz. 20.00 w Świetlicy Wiejskiej w Iwięcinie. Gra wspaniały zespół „GALA” z Koszalina. Zapewniamy: gorące napoje, jeden ciepły posiłek, szampan. Wstęp – 75 zł od osoby. Zapisy przyjmowane są do 20.12.11 r. pod numerem telefonu – 692203838.

Wymiana doświadczeń

Szkoła Podstawowa w Iwięcinie  w obecnej formie funkcjonuje dopiero niecałe trzy miesiące, a już rady rodziców, nauczyciele i dyrektorzy z innych szkół… województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego dzwonią do niej, aby dowiedzieć się jak  udało się ją przekształcić. Nic dziwnego bo w całej Polsce w ten sposób zostało przekształconych tylko 11 szkół, a w naszym województwie tylko jedna. Świadczy to jedynie o mądrości naszych władz oraz osób zaangażowanych w jej dalsze funkcjonowanie, którzy wspólnie dążyli do osiągnięcia kompromisu. Ogromna większość szkół prowadzonych przez stowarzyszenia to szkoły płatne. W tych, w których nie ma opłat nauczyciele często musieli pracować za darmo. W przypadku szkoły w Iwięcinie takich problemów nie było. Pojawiły się jednak inne, ale prowadzący szkołę i nauczyciele jakoś sobie z nimi radzą. 17 listopada do szkoły zawitała grupa nauczycieli i rodziców z okolic Drawska Pomorskiego. Informację o szkole w Iwięcinie znaleźli w internecie na stronie www.iwiecino.pl. Ponieważ już teraz wiedzą jakie będą losy ich placówki oświatowej, zatem chcą się dobrze przygotować na nieuchronne zmiany. Dyrektor szczegółowo przedstawił gościom różne sposoby przekształcania szkół, kładąc szczególny nacisk na ten jaki daje Ustawa o Systemie Oświaty. Tekst -Włodzimierz Zimnowłocki.

Wizyta na Łotwie
Na zaproszenie Walentyny Szydłowskiej – dyrektor Polskiego Gimnazjum w Rezekne na Łotwie, dyrektor Szkoły Podstawowej w Iwięcinie Włodzimierz Zimnowłocki reprezentujący również Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino wraz z delegacją gminy Sianów: Burmistrzem Marcinem Posmykiem, Przewodniczącą Rady Miejskiej w Sianowie Joanną Czerwińską, Zastępcą Przewodniczącej Rady Miejskiej w Sianowie Janem Grzybowskim i kierownikiem promocji Urzędu Gminy i Miasta w Sianowie Aleksandrą Kowalczyk udali się w dniach 8-11 listopada 2011 r. z oficjalną wizytą. Jej głównym celem był udział w uroczystości poświęcenia sztandaru szkoły oraz obchody Dnia Niepodległości.
W trakcie wizyty goście zostali zapoznali przez uczniów szkoły z historią Łotwy, wzięli udział w lekcji prowadzonej przez mieszkankę Iwięcina panią Elżbietą Bieniewicz, odwiedzili pracownię ceramiczną A.Pankowa, uczestniczyli w uroczystym otwarciu boiska do piłki nośnej ufundowanego przez leśników z Polski. Odbył się na nim pierwszy mecz drużyn łotewskiej i polskiej w  skład której weszli m.in. Dyrektor naszej szkoły oraz Burmistrz Gminy. Gra była bardzo wyrównana i zakończyła się wynikiem 2:2. Spotkali się również z przedstawicielami władz Rezekne: Merem Aleksandrem Bartoszewskim i zastępcą Andrzejem Reszetnikowem, na którym podsumowano dotychczasowe kontakty oraz zaproponowano ich rozwój na płaszczyźnie gospodarczej. Wzięli udział w spotkaniu z  dyrektorem lasów na Łotwie panem Reblisem, podczas, którego zwiedzili rozwijające się turystyczne i leśne regiony Rezekne.
Uczestnicząc w uroczystościach poświęcenia sztandaru oraz Dnia Niepodległości Polski wszyscy byli zachwyceni wspaniałą oprawą artystyczna oraz patriotyczną. Wzięli w nich aktywny udział wszyscy uczniowie szkoły. Śpiewali Hymn Polski, pieśni patriotyczne, recytowali wiersze, grali na różnych instrumentach, tańczyli. Wśród występujących dominowały ludowe stroje polskie i dawne stroje szlacheckie. To było wielkie święto szkoły i wspaniała lekcja patriotyzmu. Należy pamiętać, aby każdego dnia  szanować naszą ojczyznę, uczyć się i pracować dla niej, aby była silna i wszystkim żyło się dobrze, a nie dopiero wtedy, gdy się ją utraci. Tekst – Włodzimierz Zimnowłocki. (więcej)

Kwesta na cmentarzu w Iwięcinie

W dniach 30.10.11 r. – 01.11.11 r. na cmentarzu parafialnym w Iwięcinie odbyła się kwesta cmentarna. Brało w niej udział 27 wolontariuszy w tym: członkowie Rady Parafialnej, Rady Sołeckiej, strażacy, dzieci ze szkoły pod opieką rodziców oraz osoby, którym leży na sercu zapewnienie ładu i porządku na cmentarzu. Zebrano w sumie 2468,82 zł. Całą kwotę postanowiono wpłacić na konto parafii z przeznaczeniem na pokrycie kosztów wywozu śmieci w roku 2012 z cmentarza parafialnego w Iwięcinie. Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom oraz darczyńcom za okazaną pomoc.

Wyróżnienie dla stowarzyszenia w uznaniu zasług dla rozwoju Pomorza Zachodniego

Z przyjemnością informujemy, iż w uznaniu zasług dla rozwoju Pomorza Zachodniego, Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wyróżnił srebrną ODZNAKĄ HONOROWĄ GRYFA ZACHODNIOPOMORSKIEGO Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino. Wręczenie tej honorowej nagrody odbyło się 10 września 2011 roku o godzinie 11:00 w auli Szkoły Podstawowej w Kamieniu Pomorskim, Katedralna 5, podczas uroczystej inauguracji wojewódzkich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa „Kamienie milowe”. (przeczytaj pismo z BDZ w Szczecinie).

Dyrektor Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie Cezary Nowakowski

Szkoła w Iwięcinie w nowej szacie

1 września 2011 r. w Świetlicy Wiejskiej w Iwięcinie miała miejsce inauguracja nowego roku szkolnego 2011 / 2012. Wcześniej o godz. 8.15 w kościele pw. MB Królowej Polski w Iwięcinie, ks. proboszcz Józef Kapczyński odprawił Mszę św. w intencji uczniów, nauczycieli i przyjaciół szkoły. Placówka od nowego roku szkolnego prowadzona jest przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino. Przybyli licznie rodzice oraz zaproszeni goście. Nie brakowało wzruszających momentów, miło było patrzeć na uśmiechnięte twarze dzieci, które po wakacyjnej przerwie powróciły do szkoły. Dyrektor Włodzimierz Zimnowłocki przedstawił grono pedagogiczne oraz wybranego w wyborach przez uczniów premiera – Kacpra Szczepaniuka, który przed całą społecznością złożył uroczyste ślubowanie. Następnie wręczył podziękowania z małym upominkiem wszystkim, którzy pomagali szkole w trudnym okresie. Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Sianów Marcin Posmyk powiedział, że Gmina Sianów nadal wspierać będzie szkołę a wypracowane standardy wdrażać w innych miejscach. Prezes stowarzyszenia – Andrzej Dębowski podziękował członkom zarządu za ich poczucie odpowiedzialności i społeczne zaangażowanie, dyrektorowi W. Zimnowłockiemu za jego pracę na rzecz utworzenia szkoły społecznej oraz nauczycielom, że zdecydowali się podjąć prace w nowych warunkach. Na koniec głos zabrała Grażyna Gabrysiak – sołtys Iwięcina. W imieniu mieszkańców wyraziła radość z tego, że szkoła nadal funkcjonuje i służy miejscowej społeczności.  W uroczystości wzięli również udział: radny powiatowy Zbigniew Grabarek, radny gminny Wiesław Raczyński oraz ks. proboszcz Józef Kapczyński.Tekst – Andrzej Dębowski. Foto – Jolanta Zimnowłocka.

Remont drogi 203

Trwają prace przy remoncie drogi wojewódzkiej nr 203, Koszalin – Ustka. W Iwięcinie ruch samochodowy jest znacznie utrudniony ze względu na głębokie wykopy na poboczu szosy. Zakładany jest drenaż odwadniający drogę, poszerzane pobocze na chodniki oraz profilowany ostry zakręt przy kościele. Prace prowadzone są w dobrym tempie i nie ma zagrożenia ukończenia robót w drugiej połowie przyszłego roku.

Bal charytatywny na rzecz szkoły

2 lipca 2011r. społeczeństwo Iwięcina, Wierciszewa, Bielkowa i Rzepkowa wzięło udział w balu charytatywnym zorganizowanym głównie przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino, Szkołę Podstawową w Iwięcine oraz Klub Dobrej Gospodyni. Jego celem była zbiórka pieniędzy na szkołę, która od 1 września 2011 r. będzie prowadzona przez stowarzyszenie. Wszystkich gości przywitali: Prezes Stowarzyszenia Andrzej Dębowski i Dyrektor Szkoły Włodzimierz Zimnowłocki. Początek imprezy został uświetniony przez występ zespołu z Wierciszewa ?Kwiat Paproci?. Następnie prowadzenie przejął zespół Beaty i Jerzego Krzyżanowskich ,,CON-MOTO?? z Jeżyczek. W przerwach miedzy tańcami dziękowano sponsorom, którzy zadeklarowali się wymienić okna oraz dostarczyć materiały budowlane do remontu pomieszczeń przeznaczonych  na przedszkole ośmiogodzinne. Będzie ono funkcjonować w szkole od 1 stycznia 2012 r. Tego typu przedszkole daje szansę rodzicom podjąć normalną pracę zarobkową. Przedstawiciele Rady Rodziców: Sylwia Kapłon i Żaneta Snoch przekazały na ręce dyrektora kwotę 480 zł zebraną ze sprzedaży ciast i datków na szkołę oraz kwotę 1380 zł ze sprzedaży biletów wstępu na bal. Przeprowadzono licytację: trzech obrazów, akwarel – Marii Idziak z Koszalina, kwiaty z bibuły, jeżyki oraz myszki – Barbary Lewandowskiej z Rzepkowa, książki o ks. Popiełuszce sołtys wsi Iwięcino Grażyny Gabrysiak, studni  Adama Kikcio z Bielkowa oraz poroża jelenia przekazanego przez Mirosława Stefańskiego z Wierciszewa. W licytacji pomagał zarząd stowarzyszenia: Anna Pietruk oraz Urszula Szczepaniuk. W trakcie zabawy odbył się taniec różany i taniec czekoladowy. W ten sposób zebrano kwotę około 1000 zł. Zabawa trwała do 4 nad ranem przeplatana różnego rodzaju konkursami. W sumie zebrano kwotę 3000 zł, która zostanie wpłacona na konto bankowe szkoły. (zobacz zdjęcia)

Dziękujemy wszystkim za wsparcie finansowe i materialne (m.in. użyczenie naczyń przez Klub Dobrej Gospodyni). Taka postawa naszego społeczeństwa jest bardzo budująca i zachęcająca do pracy na rzecz szkoły.

Tekst: Włodzimierz Zimnowłocki, Andrzej Dębowski
Foto: Włodzimierz Zimnowłocki

O Cystersach po raz trzeci w Iwięcinie
2 lipca 2011 r. w godz. od 11.00 do 17.00 odbył się w Iwięcinie III Targ Cysterski.Warsztaty prowadziły trzy wioski tematyczne: Iwięcino, Sierakowo Sł., Dąbrowa oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Iwięcinie. Pomimo niesprzyjającej pogody udało się przeprowadzić zajęcia i warsztaty: grę terenową ?Tajemnicze runy?, lekcję kaligrafii (stalówka, gęsie pióro), papier czerpany, malowanie na folii mandali, których wzorem były rozety z okien średniowiecznych katedr, rozpoznawanie ziół – czyli opowieść o cysterskim wirydarzu w tym degustacja herbat i ziół, odlewanie z cyny pamiątek, snycerski – drzeworyty, grę w bule, pokaz działania katapult, ?Od owieczki do niteczki? czyli naukę przędzenia na kołowrotku, edukator cysterski, ?Glina w średniowieczu?, dekupaż czyli sztuka zdobienia.
Przez kilka godzin zwiedzić można było z przewodnikiem XIV-wieczny kościół w Iwięcinie słuchając średniowiecznej muzyki organowej i chorału gregoriańskiego. Dodatkową atrakcją była wystawa: „Stropy Polichromowane Kościołów Pomorza Zachodniego” prezentująca wybrane przykłady polichromowanych stropów ze świątyń Pomorza Zachodniego. Właścicielem wystawy jest Krajowy Ośrodek  Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie i Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie. Dzięki dobremu nagłośnieniu imprezy w lokalnych mediach w targach wzięło udział wielu turystów indywidualnych z regionu oraz kolonie z Dąbek. Ze względu na złą pogodę jako miejsca warsztatowe służyły: szkoła, świetlica oraz remiza strażacka (serdeczne podziękowanie dla strażaków). (zobacz zdjęcia)
Organizatorzy serdecznie dziękują Urzędowi Gminy i Miasta w Sianowie za udzielona dotację na przeprowadzenie imprezy.
Tekst – Andrzej Dębowski
Foto – Waldemar Kosowski

Umowa na prowadzenie przez stowarzyszenie Szkoły Społecznej w Iwięcinie podpisana

29 kwietnia 2011 r. w Iwięcinie została podpisana umowa pomiędzy Gminą Sianów a Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino dotycząca przekazania Szkoły Podstawowej w Iwięcinie pod zarząd stowarzyszenia. W spotkaniu wzięli udział Burmistrz Gminy i Miasta Sianów Maciej Berlicki wraz z Zastępcą ? Marcinem Posmykiem, Prezes Stowarzyszenia Andrzej Dębowski wraz z całym zarządem oraz Dyrektor Szkoły Włodzimierz Zimnowłocki, nauczyciele i pracownicy obsługi. Podczas spotkania Burmistrz przedstawił jakie są przyczyny zmian w oświacie. Stwierdził, że ze względu na duży spadek liczby dzieci, gmina stara się zmieniać sposób prowadzenia szkół, aby nie wzrastały koszty ich prowadzenia. Przekazanie szkoły stowarzyszeniu daje szansę, aby mogła ona funkcjonować w innej formie. Gmina Sianów jest jednym z nielicznych samorządów, w którym staramy się nie likwidować szkół ale przekazywać je do prowadzenia jednostkom spoza sektora finansów publicznych. Umowę podpisali w imieniu gminy: Burmistrz  oraz Skarbnik ? Anabelle Marcińczak,  w imieniu stowarzyszenia: Prezes oraz  Skarbnik –  Urszula Szczepaniuk. (więcej)

Beatyfikacja

W nocy z piątku na sobotę (29-30.04.2011 r.) wyruszyliśmy z Warszawy do Rzymu pociągiem, wiozącym pielgrzymów na beatyfikację Jana Pawła II.Pociąg pomieścił około 800 osób i  składał się z ośmiu wagonów z miejscami do siedzenia, trzech kuszet oraz jednego wagonu restauracyjnego. Pociąg zatrzymał się w Rzymie na stacji San Pietro (5 min. drogi piechotą do Watykanu). Został wynajęty Duszpasterstwu Ludzi Pracy Archidiecezji Warszawskiej przy kościele św. Stanisława Kostki w porozumieniu z Sekcją Krajową Kolejarzy NSZZ „Solidarność?. Pielgrzymi pochodzili z całej Polski reprezentując wszystkie środowiska. Byli wśród nas kolejarze, ludzie związani z duszpasterstwem, księża, szeregowi członkowie związku Solidarność oraz my dwaj pochodzący z Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Parafii Dobiesław.(więcej)

Protokół końcowy komisji odpowiedzialnej za przeprowadzenie zbiórki publicznej na Remont Dachu Kościoła w Iwięcinie

6 kwietnia 2011 r. o godz. 18.00 w Świetlicy Wiejskiej w Iwięcinie zebrała się komisja odpowiedzialna za przeprowadzenie zbiórki publicznej na ?Remont dachu kościoła w Iwięcinie?.  Podczas spotkania komisja zapoznała się z wszystkimi protokołami, które powstały przez okres ostatniego roku, dotyczącymi sprzedaży cegiełek wartościowych przez wolontariuszy oraz wyciągami bankowymi specjalnego konta bankowego. Na tej podstawie oraz po przeliczeniu zdanych nominałów cegiełek komisja stwierdziła, iż:
1.    kwota ze sprzedaży cegiełek wynosi ? 9840 zł (załącznik nr 1)
2.    kwota z wpłat bankowych na konto wynosi ? 320 zł (załącznik nr 2)
RAZEM wszystkie wpłaty wyniosły ? 10160 zł
Zgodnie z decyzją Nr 2/2010 Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie oznakowano i opieczętowano 1630 cegiełek wartościowych. Przez okres jednego roku wydano 1379 nominałów cegiełek z czego 673 sprzedano, 706 zwrócono. Komisja dokonała zniszczenia 957 nominałów cegiełek wartościowych z czego 706 nominałów to cegiełki zwrócone i 251 nominałów to cegiełki zdeponowane u prezesa stowarzyszenia. W sprzedaży cegiełek zaangażowanych było 9 wolontariuszy, odnotowano 4 wpłaty na specjalne konto bankowe. Zbiórkę publiczną przeprowadzono bez ponoszenia kosztów własnych. Kwotę 10160 zł (słownie: dziesięć tysięcy sto sześćdziesiąt złotych) postanowiono przelać na konto Kurii Biskupiej w Koszalinie. Komisja w składzie: Andrzej Dębowski, Jolanta Zimnowłocka, Beata Sirko.

Wyróżnienie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany”.

29 marca 2011 roku rozstrzygnięto konkurs ?Zabytek Zadbany? ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Nadzór nad konkursem sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. W tym roku podmiotem realizującym procedurę konkursową był Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków.  Konkurs skierowany był do właścicieli, posiadaczy i zarządców zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jego celem jest promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów. Charakter edukacyjny konkursu polega na popularyzacji wiedzy dotyczącej właściwego postępowania z zabytkami architektury podczas ich użytkowania oraz w trakcie przeprowadzanych remontów.
Jury konkursu w składzie: prof. Ireneusz Płuska ? przewodniczący, prof. Bogumiła Rouba, Ewa Nekanda-Trepka,  Paulina Florjanowicz, Mariusz Czuba przyznało nagrody i wyróżnienia w 4 kategoriach. Miło nam poinformować, że w kategorii ?Ochrona wartości zabytkowej pojedynczego obiektu?, kościół pw. MB Królowej Polski w Iwięcinie otrzymał wyróżnienie. Dzięki temu obiekt zostanie oznakowany specjalną tablicą informacyjną. Ogłoszenie wyników Konkursu, wraz z wręczeniem nagród właścicielom lub posiadaczom zabytków, następuje podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Podczas gali prezentowane są wszystkie projekty nominowane i nagrodzone.

Grażyna Gabrysiak – nowym sołtysem Iwięcina

28 marca 2011 r. swoje władze wybierali mieszkańcy Iwięcina. Przy dużej frekwencji zapadły decyzje o wyborze sołtysa. Nowym sołtysem Iwięcina została Grażyna Gabrysiak. Rada Sołecka liczy 6 osób i w jej skład wchodzą: Robert Szczepaniuk, Beata Sirko, Wiesław Bruk, Sylwia Kapłon, Ryszard Stankiewicz, Mateusz Szumski. Serdecznie gratulujemy nowo wybranej Pani Sołtys i członkom Rady Sołeckiej. (zobacz więcej zdjęć)

OPINIA KURATORIUM OŚWIATY W SZCZECINIE

Zachodniopomorski Kurator Oświaty Artur Gałęski zaopiniował pozytywnie zamiar przekazania Szkoły Podstawowej w Iwięcinie Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino z dniem 1 września 2011 r. (przeczytaj opinie – format pdf)

LIST DO RODZICÓW

Szanowni Rodzice !   25 lutego 2011 roku, Rada Miejska w Sianowie, podjęła uchwałę intencyjną Nr VI/39/11o przekazaniu Szkoły Podstawowej w Iwięcinie, z dniem 1 września 2011 roku, pod zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino. (przeczytaj cały list i pobierz deklarację)

Uchwała intencyjna Rady Miejskiej w Sianowie w sprawie przejęcia szkoły przez stowarzyszenie

25 lutego 2011 r. radni Rady Miejskiej w Sianowie podjęli uchwałę intencyjną w sprawie Szkoły Podstawowej w Iwięcinie. Stojąc przez groźbą całkowitej jej  likwidacji, Stowarzyszenie  Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino, zaproponowało przejęcie szkoły pod swój zarząd. Zgodnie z  uchwałą mamy czas na podpisanie umowy z gminą do 10 maja 2011 r.  21 lutego 2011 r. na walnym zgromadzeniu członków zmieniono statut stowarzyszenia, w tym w szczególności zapisy umożliwiające prowadzenie szkoły przez organizację. 26 lutego 2011 r. skierowano pisma do trzech sołectw: Rzepkowa, Wierciszewa i Bielkowa z prośba o wydelegowanie jednej osoby z wioski do zarządu stowarzyszenia. W ten sposób lokalna społeczność będzie miała realny wpływ na: kształt umowy podpisywanej z urzędem,  zatrudnienie dyrektora i politykę edukacyjną  i socjalną placówki oświatowej. Wszystkie skany pism znajdują się w zakładce ?Szkoła Społeczna?.

Wystawa „Stropy Polichromowane Kościołów Pomorza Zachodniego”

W kościele pw. MB Królowej Polski w Iwięcinie wyeksponowana jest wystawa, prezentująca wybrane przykłady polichromowanych stropów ze świątyń Pomorza Zachodniego.Przenosi  ona  w świat kolorów, gry świateł i symboliki religijnej, stworzony przez pomorskich mistrzów-dekoratorów. Większość przedstawionych miejsc i obiektów nie jest znana szerokim kręgom odbiorców. Bogata kolorystyka przedstawionych stropów, ich wielowątkowa kompozycja i poziom artystyczny kontrastuje najczęściej z niewyszukaną, prostą formą architektoniczną świątyń, częstokroć artykułowaną jedynie czarno-białą konstrukcją szkieletową ścian czy naturalnymi odcieniami budulca ? kamienia lub cegły. Poziom artystyczny polichromii stropów upoważnia do niepodważalnego wniosku, że są to dzieła wybitne o ponadregionalnej wartości. Wystawa prezentowana była w Szczecinie oraz w Niemczech. W naszej gminie jest  dostępna do zwiedzania w kościele pw. MB Królowej Polski w Iwięcinie. 3 marca 2011 r. można będzie ją obejrzeć w Gimnazjum Gminnym w Sianowie podczas VII Dnia Osadników Ziemi Sianowskiej oraz przez cały marzec w kościołach w Węgorzewie i Dąbrowie.Właścicielem wystawy jest Krajowy Ośrodek  Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie i Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie natomiast jej opiekunem na terenie Gminy Sianów jest – Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino.Tekst –  BDZ  w  Szczecinie. Foto ? Andrzej Dębowski.
Pomoce dydaktyczne – Z małej szkoły w wielki świat

Mimo, że podczas realizacji programu ?Z małej szkoły w wielki świat? nasza szkoła nie dostaje żadnych pieniędzy to jednak organizatorzy nie zapominają o nas. W listopadzie przesłali nam paczkę z materiałami wykorzystywanymi do realizacji planowanych projektów. W styczniu natomiast otrzymaliśmy pomoce dydaktyczne do modułu matematyczno-przyrodniczego. Znalazło się w nich 8 lornetek, 5 mikroskopów uczniowskich, 15 lup i termometr elektroniczny. Wszystkie pomoce posłużą do obserwacji zmian pogody, przyrody i budowy stacji meteorologicznej. Dzięki temu będziemy robić pomiary temperatur, opadów atmosferycznych, ciśnienia, siły wiatru, zachmurzenia i przewidywać pogodę na najbliższy okres. W przyszłości niektóre szkoły będą przyjeżdżać do nas uczyć się jak to się robi. A może też staniemy się częścią sieci, jakie służą w Polsce do prognozowania pogody. Na pewno nasze pomiary będą najdokładniejsze, bo robione na miejscu. Tekst i foto – Włodzimierz Zimnowłocki.

87% uczniów korzysta z posiłków w Szkole Podstawowej w Iwięcinie

Dzięki aktywnym staraniom szkolnej sekretarki, Beaty Krzyżanowskiej nasza szkoła otrzymała dodatkowe środki na dożywianie dzieci. W sierpniu wysłaliśmy wnioski o refundację posiłków do Caritas Diecezji Koszalińsko ? Kołobrzeskiej, Polskiej Akcji Humanitarnej Fundacji Pajacyk oraz Fundacji Maciuś. W I semestrze otrzymaliśmy dofinansowanie z Caritas. Dzięki temu, oprócz 23 uczniów dożywianych przez MGOPS, posiłki mogło spożywać jeszcze 20 uczniów. W styczniu br. otrzymaliśmy radosną wiadomość z Fundacji Pajacyk. Udało nam się pozyskać środki finansowe na dożywianie kolejnych 28 uczniów. Tak, więc od 01.02.2011 r. w naszej szkole jest dożywiana większość dzieci. Fakt ten cieszy nas bardzo z tego względu, że uczniowie przebywają w szkole 7 godzin. Dzięki naszym wspaniałym darczyńcom możemy uczniom zaoferować ciepły posiłek. Staramy się również pozyskać środki dla pozostałych 11 dzieci.

2011

Ogłaszamy konkurs na nadanie imienia szkole
3 grudnia 2011 r. Zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino pozytywnie przychylił się do propozycji dyrektora Szkoły Podstawowej w Iwięcinie dotyczącej nadania imienia szkole. W związku z tym podczas apelu szkolnego, który odbył się 6 grudnia 2011 r. wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły zostali powiadomieni o planowanych działaniach. Każdy mieszkaniec wsi: Rzepkowo, Wierciszewo, Iwięcino i Bielkowo, będzie mógł złożyć propozycje i oddać swój głos na patrona szkoły.
Został ustalony następujący kalendarz działań:
1.    Do 10 stycznia 2012r., do skrzynki stojącej obok sekretariatu szkoły będą wrzucane propozycje nadania imienia szkole. Każda z nich powinna zawierać krótkie uzasadnienie. Do składania ofert uprawniony jest każdy uczeń, rodzic czy też mieszkaniec obwodu oraz pracownicy szkoły. Zgłoszenie można przekazać również za pomocą internetu na adres: spiwiecino@sianow.pl.
2.    11 stycznia 2012 r. podczas wywiadówki szkolnej zostaną przedstawione mieszkańcom zebrane propozycje. 12 stycznia dowiedzą się o nich uczniowie. 13 stycznia pojawią się w szkolnej gazetce wraz z przekazanymi uzasadnieniami, aby każdy mógł się z nimi spokojnie zapoznać.
3.    W lutym zostanie powołana komisja, która przeprowadzi referendum wśród uczniów oraz podczas zebrań wiejskich. Referendum wyłoni trzy propozycje, które poddane zostaną weryfikacji i sprawdzeniu przez Zarząd Stowarzyszenia.
4.   Przez cały marzec będą przekazywane do wiadomości publicznej (m.in. poprzez stronę internetową www.iwiecino.pl) szczegółowe informacje o osobach lub nazwach wyłonionych w pierwszym referendum, w ten sposób, aby całe społeczeństwo mogło się z nimi zapoznać i zastanowić na kogo będzie głosować.
5.    W kwietniu zostanie przeprowadzone referendum wyłaniające imię szkoły. Zarząd Stowarzyszenia podejmie uchwałę o nadaniu imienia szkole.
6.    Na początku lipca 2012 roku zostanie przeprowadzona akcja charytatywna mająca na celu zebranie pieniędzy na sztandar szkoły.
Wszyscy mieszkańcy mają historyczną okazję zmienić naszą szkołę. W przeszłości było ich kilka: w 1945r powstała, w 1971r. został wybudowany nowy budynek,  w 2011r. szkoła została przejęta przez stowarzyszenie, a w 2012 otrzyma swoje imię i sztandar. Postarajmy się, aby przyszły patron był wzorem dla uczniów. Aby jego cechy charakteru oraz życie było godne do naśladowania.
Włodzimierz Zimnowłocki, Andrzej Dębowski

Spotkanie w Osiekach w ramach Sianowskiego Inkubatora Ekonomii Społecznej

3 grudnia 2011 r.  w Dworku Osieckim zorganizowano spotkanie mające na celu promocję podmiotów ekonomii społecznej, działających na terenie gminy Sianów, zaangażowanych w projekt Sianowski Inkubator Ekonomii Społecznej. Sianowski Inkubator Ekonomii Społecznej to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Sucha Koszalińska w partnerstwie z Urzędem Gminy i Miasta w Sianowie. Przedsięwzięcie prowadzone od 1 października 2010 r. zakładało wsparcie infrastrukturalne i merytoryczne 12 organizacji pozarządowych z terenu gminy Sianów w tym również Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino. Inkubator w ramach swojej działalności oferował: usługi prawne (51 dyżurów w siedzibie Inkubatora oraz w miejscach wskazanych przez organizacje pozarządowe), usługi księgowe (12 miesięcy kompleksowych usług obejmujących m.in. uporządkowanie dokumentacji oraz przygotowanie sprawozdań finansowych dla organizacji pozarządowych, dla każdej organizacji zakupiono oprogramowanie księgowe), usługi doradcze (480 godzin doradztwa indywidualnego i grupowego, opracowanie planów rozwoju organizacji), usługi marketingowe (utworzenie stron internetowych dla organizacji, wydanie wizytówek), szkolenia (6 sesji szkoleniowych dla grupy 30 osób), wspólny sekretariat (osoba zatrudniona do prowadzenia sekretariatu w wymiarze 1 etatu), pomieszczenia na potrzeby organizacji pozarządowych (siedziba Inkubatora zlokalizowana w Skibnie – świetlica wiejska), pprzęt w postaci komputerów z dostępem do Internetu, ksero, telefon itp.
3 grudnia 2011 r. w Dworku Osieckim spotkali się przedstawiciele sektora publicznego, pozarządowego i biznesowego. Każda z 12 zaangażowanych organizacji pozarządowych miała okazję zaprezentować swoją działalność za pomocą prezentacji multimedialnej i/lub stoiska wystawienniczego. Nasza prezentacja kładła główny nacisk na wydarzenia związane z przejęciem szkoły podstawowej. Na spotkaniu pojawiło się ok. 70 osób, które zgłębiły wiedzę zakresu działalności podmiotów ekonomii społecznej. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino reprezentował zarząd w liczbie 5 osób oraz dyrektor szkoły, który mówił o dorobku Gminnej Organizacji Turystycznej w Sianowie. Projekt Sianowski Inkubator Ekonomii Społecznej dofinansowany został ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, w kwocie 524 600 zł (dofinansowanie do 100% wydatków). Foto – Piotr Kłobuch. (zobacz więcej)
Zapraszamy na Bal Sylwestrowy

Rada Sołecka w Iwięcinie zaprasza na BAL SYLWESTROWY, który odbędzie się 31 grudnia 2011 r. od godz. 20.00 w Świetlicy Wiejskiej w Iwięcinie. Gra wspaniały zespół „GALA” z Koszalina. Zapewniamy: gorące napoje, jeden ciepły posiłek, szampan. Wstęp – 75 zł od osoby. Zapisy przyjmowane są do 20.12.11 r. pod numerem telefonu – 692203838.

Wymiana doświadczeń

Szkoła Podstawowa w Iwięcinie  w obecnej formie funkcjonuje dopiero niecałe trzy miesiące, a już rady rodziców, nauczyciele i dyrektorzy z innych szkół… województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego dzwonią do niej, aby dowiedzieć się jak  udało się ją przekształcić. Nic dziwnego bo w całej Polsce w ten sposób zostało przekształconych tylko 11 szkół, a w naszym województwie tylko jedna. Świadczy to jedynie o mądrości naszych władz oraz osób zaangażowanych w jej dalsze funkcjonowanie, którzy wspólnie dążyli do osiągnięcia kompromisu. Ogromna większość szkół prowadzonych przez stowarzyszenia to szkoły płatne. W tych, w których nie ma opłat nauczyciele często musieli pracować za darmo. W przypadku szkoły w Iwięcinie takich problemów nie było. Pojawiły się jednak inne, ale prowadzący szkołę i nauczyciele jakoś sobie z nimi radzą. 17 listopada do szkoły zawitała grupa nauczycieli i rodziców z okolic Drawska Pomorskiego. Informację o szkole w Iwięcinie znaleźli w internecie na stronie www.iwiecino.pl. Ponieważ już teraz wiedzą jakie będą losy ich placówki oświatowej, zatem chcą się dobrze przygotować na nieuchronne zmiany. Dyrektor szczegółowo przedstawił gościom różne sposoby przekształcania szkół, kładąc szczególny nacisk na ten jaki daje Ustawa o Systemie Oświaty. Tekst -Włodzimierz Zimnowłocki.

Wizyta na Łotwie
Na zaproszenie Walentyny Szydłowskiej – dyrektor Polskiego Gimnazjum w Rezekne na Łotwie, dyrektor Szkoły Podstawowej w Iwięcinie Włodzimierz Zimnowłocki reprezentujący również Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino wraz z delegacją gminy Sianów: Burmistrzem Marcinem Posmykiem, Przewodniczącą Rady Miejskiej w Sianowie Joanną Czerwińską, Zastępcą Przewodniczącej Rady Miejskiej w Sianowie Janem Grzybowskim i kierownikiem promocji Urzędu Gminy i Miasta w Sianowie Aleksandrą Kowalczyk udali się w dniach 8-11 listopada 2011 r. z oficjalną wizytą. Jej głównym celem był udział w uroczystości poświęcenia sztandaru szkoły oraz obchody Dnia Niepodległości.
W trakcie wizyty goście zostali zapoznali przez uczniów szkoły z historią Łotwy, wzięli udział w lekcji prowadzonej przez mieszkankę Iwięcina panią Elżbietą Bieniewicz, odwiedzili pracownię ceramiczną A.Pankowa, uczestniczyli w uroczystym otwarciu boiska do piłki nośnej ufundowanego przez leśników z Polski. Odbył się na nim pierwszy mecz drużyn łotewskiej i polskiej w  skład której weszli m.in. Dyrektor naszej szkoły oraz Burmistrz Gminy. Gra była bardzo wyrównana i zakończyła się wynikiem 2:2. Spotkali się również z przedstawicielami władz Rezekne: Merem Aleksandrem Bartoszewskim i zastępcą Andrzejem Reszetnikowem, na którym podsumowano dotychczasowe kontakty oraz zaproponowano ich rozwój na płaszczyźnie gospodarczej. Wzięli udział w spotkaniu z  dyrektorem lasów na Łotwie panem Reblisem, podczas, którego zwiedzili rozwijające się turystyczne i leśne regiony Rezekne.
Uczestnicząc w uroczystościach poświęcenia sztandaru oraz Dnia Niepodległości Polski wszyscy byli zachwyceni wspaniałą oprawą artystyczna oraz patriotyczną. Wzięli w nich aktywny udział wszyscy uczniowie szkoły. Śpiewali Hymn Polski, pieśni patriotyczne, recytowali wiersze, grali na różnych instrumentach, tańczyli. Wśród występujących dominowały ludowe stroje polskie i dawne stroje szlacheckie. To było wielkie święto szkoły i wspaniała lekcja patriotyzmu. Należy pamiętać, aby każdego dnia  szanować naszą ojczyznę, uczyć się i pracować dla niej, aby była silna i wszystkim żyło się dobrze, a nie dopiero wtedy, gdy się ją utraci. Tekst – Włodzimierz Zimnowłocki. (więcej)

Kwesta na cmentarzu w Iwięcinie

W dniach 30.10.11 r. – 01.11.11 r. na cmentarzu parafialnym w Iwięcinie odbyła się kwesta cmentarna. Brało w niej udział 27 wolontariuszy w tym: członkowie Rady Parafialnej, Rady Sołeckiej, strażacy, dzieci ze szkoły pod opieką rodziców oraz osoby, którym leży na sercu zapewnienie ładu i porządku na cmentarzu. Zebrano w sumie 2468,82 zł. Całą kwotę postanowiono wpłacić na konto parafii z przeznaczeniem na pokrycie kosztów wywozu śmieci w roku 2012 z cmentarza parafialnego w Iwięcinie. Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom oraz darczyńcom za okazaną pomoc.

Wyróżnienie dla stowarzyszenia w uznaniu zasług dla rozwoju Pomorza Zachodniego

Z przyjemnością informujemy, iż w uznaniu zasług dla rozwoju Pomorza Zachodniego, Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wyróżnił srebrną ODZNAKĄ HONOROWĄ GRYFA ZACHODNIOPOMORSKIEGO Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino. Wręczenie tej honorowej nagrody odbyło się 10 września 2011 roku o godzinie 11:00 w auli Szkoły Podstawowej w Kamieniu Pomorskim, Katedralna 5, podczas uroczystej inauguracji wojewódzkich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa „Kamienie milowe”. (przeczytaj pismo z BDZ w Szczecinie).

Dyrektor Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie Cezary Nowakowski

Szkoła w Iwięcinie w nowej szacie

1 września 2011 r. w Świetlicy Wiejskiej w Iwięcinie miała miejsce inauguracja nowego roku szkolnego 2011 / 2012. Wcześniej o godz. 8.15 w kościele pw. MB Królowej Polski w Iwięcinie, ks. proboszcz Józef Kapczyński odprawił Mszę św. w intencji uczniów, nauczycieli i przyjaciół szkoły. Placówka od nowego roku szkolnego prowadzona jest przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino. Przybyli licznie rodzice oraz zaproszeni goście. Nie brakowało wzruszających momentów, miło było patrzeć na uśmiechnięte twarze dzieci, które po wakacyjnej przerwie powróciły do szkoły. Dyrektor Włodzimierz Zimnowłocki przedstawił grono pedagogiczne oraz wybranego w wyborach przez uczniów premiera – Kacpra Szczepaniuka, który przed całą społecznością złożył uroczyste ślubowanie. Następnie wręczył podziękowania z małym upominkiem wszystkim, którzy pomagali szkole w trudnym okresie. Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Sianów Marcin Posmyk powiedział, że Gmina Sianów nadal wspierać będzie szkołę a wypracowane standardy wdrażać w innych miejscach. Prezes stowarzyszenia – Andrzej Dębowski podziękował członkom zarządu za ich poczucie odpowiedzialności i społeczne zaangażowanie, dyrektorowi W. Zimnowłockiemu za jego pracę na rzecz utworzenia szkoły społecznej oraz nauczycielom, że zdecydowali się podjąć prace w nowych warunkach. Na koniec głos zabrała Grażyna Gabrysiak – sołtys Iwięcina. W imieniu mieszkańców wyraziła radość z tego, że szkoła nadal funkcjonuje i służy miejscowej społeczności.  W uroczystości wzięli również udział: radny powiatowy Zbigniew Grabarek, radny gminny Wiesław Raczyński oraz ks. proboszcz Józef Kapczyński.Tekst – Andrzej Dębowski. Foto – Jolanta Zimnowłocka.

Remont drogi 203

Trwają prace przy remoncie drogi wojewódzkiej nr 203, Koszalin – Ustka. W Iwięcinie ruch samochodowy jest znacznie utrudniony ze względu na głębokie wykopy na poboczu szosy. Zakładany jest drenaż odwadniający drogę, poszerzane pobocze na chodniki oraz profilowany ostry zakręt przy kościele. Prace prowadzone są w dobrym tempie i nie ma zagrożenia ukończenia robót w drugiej połowie przyszłego roku.

Bal charytatywny na rzecz szkoły

2 lipca 2011r. społeczeństwo Iwięcina, Wierciszewa, Bielkowa i Rzepkowa wzięło udział w balu charytatywnym zorganizowanym głównie przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino, Szkołę Podstawową w Iwięcine oraz Klub Dobrej Gospodyni. Jego celem była zbiórka pieniędzy na szkołę, która od 1 września 2011 r. będzie prowadzona przez stowarzyszenie. Wszystkich gości przywitali: Prezes Stowarzyszenia Andrzej Dębowski i Dyrektor Szkoły Włodzimierz Zimnowłocki. Początek imprezy został uświetniony przez występ zespołu z Wierciszewa ?Kwiat Paproci?. Następnie prowadzenie przejął zespół Beaty i Jerzego Krzyżanowskich ,,CON-MOTO?? z Jeżyczek. W przerwach miedzy tańcami dziękowano sponsorom, którzy zadeklarowali się wymienić okna oraz dostarczyć materiały budowlane do remontu pomieszczeń przeznaczonych  na przedszkole ośmiogodzinne. Będzie ono funkcjonować w szkole od 1 stycznia 2012 r. Tego typu przedszkole daje szansę rodzicom podjąć normalną pracę zarobkową. Przedstawiciele Rady Rodziców: Sylwia Kapłon i Żaneta Snoch przekazały na ręce dyrektora kwotę 480 zł zebraną ze sprzedaży ciast i datków na szkołę oraz kwotę 1380 zł ze sprzedaży biletów wstępu na bal. Przeprowadzono licytację: trzech obrazów, akwarel – Marii Idziak z Koszalina, kwiaty z bibuły, jeżyki oraz myszki – Barbary Lewandowskiej z Rzepkowa, książki o ks. Popiełuszce sołtys wsi Iwięcino Grażyny Gabrysiak, studni  Adama Kikcio z Bielkowa oraz poroża jelenia przekazanego przez Mirosława Stefańskiego z Wierciszewa. W licytacji pomagał zarząd stowarzyszenia: Anna Pietruk oraz Urszula Szczepaniuk. W trakcie zabawy odbył się taniec różany i taniec czekoladowy. W ten sposób zebrano kwotę około 1000 zł. Zabawa trwała do 4 nad ranem przeplatana różnego rodzaju konkursami. W sumie zebrano kwotę 3000 zł, która zostanie wpłacona na konto bankowe szkoły. (zobacz zdjęcia)

Dziękujemy wszystkim za wsparcie finansowe i materialne (m.in. użyczenie naczyń przez Klub Dobrej Gospodyni). Taka postawa naszego społeczeństwa jest bardzo budująca i zachęcająca do pracy na rzecz szkoły.

Tekst: Włodzimierz Zimnowłocki, Andrzej Dębowski
Foto: Włodzimierz Zimnowłocki

O Cystersach po raz trzeci w Iwięcinie
2 lipca 2011 r. w godz. od 11.00 do 17.00 odbył się w Iwięcinie III Targ Cysterski.Warsztaty prowadziły trzy wioski tematyczne: Iwięcino, Sierakowo Sł., Dąbrowa oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Iwięcinie. Pomimo niesprzyjającej pogody udało się przeprowadzić zajęcia i warsztaty: grę terenową ?Tajemnicze runy?, lekcję kaligrafii (stalówka, gęsie pióro), papier czerpany, malowanie na folii mandali, których wzorem były rozety z okien średniowiecznych katedr, rozpoznawanie ziół – czyli opowieść o cysterskim wirydarzu w tym degustacja herbat i ziół, odlewanie z cyny pamiątek, snycerski – drzeworyty, grę w bule, pokaz działania katapult, ?Od owieczki do niteczki? czyli naukę przędzenia na kołowrotku, edukator cysterski, ?Glina w średniowieczu?, dekupaż czyli sztuka zdobienia.
Przez kilka godzin zwiedzić można było z przewodnikiem XIV-wieczny kościół w Iwięcinie słuchając średniowiecznej muzyki organowej i chorału gregoriańskiego. Dodatkową atrakcją była wystawa: „Stropy Polichromowane Kościołów Pomorza Zachodniego” prezentująca wybrane przykłady polichromowanych stropów ze świątyń Pomorza Zachodniego. Właścicielem wystawy jest Krajowy Ośrodek  Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie i Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie. Dzięki dobremu nagłośnieniu imprezy w lokalnych mediach w targach wzięło udział wielu turystów indywidualnych z regionu oraz kolonie z Dąbek. Ze względu na złą pogodę jako miejsca warsztatowe służyły: szkoła, świetlica oraz remiza strażacka (serdeczne podziękowanie dla strażaków). (zobacz zdjęcia)
Organizatorzy serdecznie dziękują Urzędowi Gminy i Miasta w Sianowie za udzielona dotację na przeprowadzenie imprezy.
Tekst – Andrzej Dębowski
Foto – Waldemar Kosowski

Umowa na prowadzenie przez stowarzyszenie Szkoły Społecznej w Iwięcinie podpisana

29 kwietnia 2011 r. w Iwięcinie została podpisana umowa pomiędzy Gminą Sianów a Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino dotycząca przekazania Szkoły Podstawowej w Iwięcinie pod zarząd stowarzyszenia. W spotkaniu wzięli udział Burmistrz Gminy i Miasta Sianów Maciej Berlicki wraz z Zastępcą ? Marcinem Posmykiem, Prezes Stowarzyszenia Andrzej Dębowski wraz z całym zarządem oraz Dyrektor Szkoły Włodzimierz Zimnowłocki, nauczyciele i pracownicy obsługi. Podczas spotkania Burmistrz przedstawił jakie są przyczyny zmian w oświacie. Stwierdził, że ze względu na duży spadek liczby dzieci, gmina stara się zmieniać sposób prowadzenia szkół, aby nie wzrastały koszty ich prowadzenia. Przekazanie szkoły stowarzyszeniu daje szansę, aby mogła ona funkcjonować w innej formie. Gmina Sianów jest jednym z nielicznych samorządów, w którym staramy się nie likwidować szkół ale przekazywać je do prowadzenia jednostkom spoza sektora finansów publicznych. Umowę podpisali w imieniu gminy: Burmistrz  oraz Skarbnik ? Anabelle Marcińczak,  w imieniu stowarzyszenia: Prezes oraz  Skarbnik –  Urszula Szczepaniuk. (więcej)

Beatyfikacja

W nocy z piątku na sobotę (29-30.04.2011 r.) wyruszyliśmy z Warszawy do Rzymu pociągiem, wiozącym pielgrzymów na beatyfikację Jana Pawła II.Pociąg pomieścił około 800 osób i  składał się z ośmiu wagonów z miejscami do siedzenia, trzech kuszet oraz jednego wagonu restauracyjnego. Pociąg zatrzymał się w Rzymie na stacji San Pietro (5 min. drogi piechotą do Watykanu). Został wynajęty Duszpasterstwu Ludzi Pracy Archidiecezji Warszawskiej przy kościele św. Stanisława Kostki w porozumieniu z Sekcją Krajową Kolejarzy NSZZ „Solidarność?. Pielgrzymi pochodzili z całej Polski reprezentując wszystkie środowiska. Byli wśród nas kolejarze, ludzie związani z duszpasterstwem, księża, szeregowi członkowie związku Solidarność oraz my dwaj pochodzący z Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Parafii Dobiesław.(więcej)

Protokół końcowy komisji odpowiedzialnej za przeprowadzenie zbiórki publicznej na Remont Dachu Kościoła w Iwięcinie

6 kwietnia 2011 r. o godz. 18.00 w Świetlicy Wiejskiej w Iwięcinie zebrała się komisja odpowiedzialna za przeprowadzenie zbiórki publicznej na ?Remont dachu kościoła w Iwięcinie?.  Podczas spotkania komisja zapoznała się z wszystkimi protokołami, które powstały przez okres ostatniego roku, dotyczącymi sprzedaży cegiełek wartościowych przez wolontariuszy oraz wyciągami bankowymi specjalnego konta bankowego. Na tej podstawie oraz po przeliczeniu zdanych nominałów cegiełek komisja stwierdziła, iż:
1.    kwota ze sprzedaży cegiełek wynosi ? 9840 zł (załącznik nr 1)
2.    kwota z wpłat bankowych na konto wynosi ? 320 zł (załącznik nr 2)
RAZEM wszystkie wpłaty wyniosły ? 10160 zł
Zgodnie z decyzją Nr 2/2010 Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie oznakowano i opieczętowano 1630 cegiełek wartościowych. Przez okres jednego roku wydano 1379 nominałów cegiełek z czego 673 sprzedano, 706 zwrócono. Komisja dokonała zniszczenia 957 nominałów cegiełek wartościowych z czego 706 nominałów to cegiełki zwrócone i 251 nominałów to cegiełki zdeponowane u prezesa stowarzyszenia. W sprzedaży cegiełek zaangażowanych było 9 wolontariuszy, odnotowano 4 wpłaty na specjalne konto bankowe. Zbiórkę publiczną przeprowadzono bez ponoszenia kosztów własnych. Kwotę 10160 zł (słownie: dziesięć tysięcy sto sześćdziesiąt złotych) postanowiono przelać na konto Kurii Biskupiej w Koszalinie. Komisja w składzie: Andrzej Dębowski, Jolanta Zimnowłocka, Beata Sirko.

Wyróżnienie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany”.

29 marca 2011 roku rozstrzygnięto konkurs ?Zabytek Zadbany? ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Nadzór nad konkursem sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. W tym roku podmiotem realizującym procedurę konkursową był Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków.  Konkurs skierowany był do właścicieli, posiadaczy i zarządców zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jego celem jest promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów. Charakter edukacyjny konkursu polega na popularyzacji wiedzy dotyczącej właściwego postępowania z zabytkami architektury podczas ich użytkowania oraz w trakcie przeprowadzanych remontów.
Jury konkursu w składzie: prof. Ireneusz Płuska ? przewodniczący, prof. Bogumiła Rouba, Ewa Nekanda-Trepka,  Paulina Florjanowicz, Mariusz Czuba przyznało nagrody i wyróżnienia w 4 kategoriach. Miło nam poinformować, że w kategorii ?Ochrona wartości zabytkowej pojedynczego obiektu?, kościół pw. MB Królowej Polski w Iwięcinie otrzymał wyróżnienie. Dzięki temu obiekt zostanie oznakowany specjalną tablicą informacyjną. Ogłoszenie wyników Konkursu, wraz z wręczeniem nagród właścicielom lub posiadaczom zabytków, następuje podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Podczas gali prezentowane są wszystkie projekty nominowane i nagrodzone.

Grażyna Gabrysiak – nowym sołtysem Iwięcina

28 marca 2011 r. swoje władze wybierali mieszkańcy Iwięcina. Przy dużej frekwencji zapadły decyzje o wyborze sołtysa. Nowym sołtysem Iwięcina została Grażyna Gabrysiak. Rada Sołecka liczy 6 osób i w jej skład wchodzą: Robert Szczepaniuk, Beata Sirko, Wiesław Bruk, Sylwia Kapłon, Ryszard Stankiewicz, Mateusz Szumski. Serdecznie gratulujemy nowo wybranej Pani Sołtys i członkom Rady Sołeckiej. (zobacz więcej zdjęć)

OPINIA KURATORIUM OŚWIATY W SZCZECINIE

Zachodniopomorski Kurator Oświaty Artur Gałęski zaopiniował pozytywnie zamiar przekazania Szkoły Podstawowej w Iwięcinie Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino z dniem 1 września 2011 r. (przeczytaj opinie – format pdf)

LIST DO RODZICÓW

Szanowni Rodzice !   25 lutego 2011 roku, Rada Miejska w Sianowie, podjęła uchwałę intencyjną Nr VI/39/11o przekazaniu Szkoły Podstawowej w Iwięcinie, z dniem 1 września 2011 roku, pod zarząd Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino. (przeczytaj cały list i pobierz deklarację)

Uchwała intencyjna Rady Miejskiej w Sianowie w sprawie przejęcia szkoły przez stowarzyszenie

25 lutego 2011 r. radni Rady Miejskiej w Sianowie podjęli uchwałę intencyjną w sprawie Szkoły Podstawowej w Iwięcinie. Stojąc przez groźbą całkowitej jej  likwidacji, Stowarzyszenie  Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino, zaproponowało przejęcie szkoły pod swój zarząd. Zgodnie z  uchwałą mamy czas na podpisanie umowy z gminą do 10 maja 2011 r.  21 lutego 2011 r. na walnym zgromadzeniu członków zmieniono statut stowarzyszenia, w tym w szczególności zapisy umożliwiające prowadzenie szkoły przez organizację. 26 lutego 2011 r. skierowano pisma do trzech sołectw: Rzepkowa, Wierciszewa i Bielkowa z prośba o wydelegowanie jednej osoby z wioski do zarządu stowarzyszenia. W ten sposób lokalna społeczność będzie miała realny wpływ na: kształt umowy podpisywanej z urzędem,  zatrudnienie dyrektora i politykę edukacyjną  i socjalną placówki oświatowej. Wszystkie skany pism znajdują się w zakładce ?Szkoła Społeczna?.

Wystawa „Stropy Polichromowane Kościołów Pomorza Zachodniego”

W kościele pw. MB Królowej Polski w Iwięcinie wyeksponowana jest wystawa, prezentująca wybrane przykłady polichromowanych stropów ze świątyń Pomorza Zachodniego.Przenosi  ona  w świat kolorów, gry świateł i symboliki religijnej, stworzony przez pomorskich mistrzów-dekoratorów. Większość przedstawionych miejsc i obiektów nie jest znana szerokim kręgom odbiorców. Bogata kolorystyka przedstawionych stropów, ich wielowątkowa kompozycja i poziom artystyczny kontrastuje najczęściej z niewyszukaną, prostą formą architektoniczną świątyń, częstokroć artykułowaną jedynie czarno-białą konstrukcją szkieletową ścian czy naturalnymi odcieniami budulca ? kamienia lub cegły. Poziom artystyczny polichromii stropów upoważnia do niepodważalnego wniosku, że są to dzieła wybitne o ponadregionalnej wartości. Wystawa prezentowana była w Szczecinie oraz w Niemczech. W naszej gminie jest  dostępna do zwiedzania w kościele pw. MB Królowej Polski w Iwięcinie. 3 marca 2011 r. można będzie ją obejrzeć w Gimnazjum Gminnym w Sianowie podczas VII Dnia Osadników Ziemi Sianowskiej oraz przez cały marzec w kościołach w Węgorzewie i Dąbrowie.Właścicielem wystawy jest Krajowy Ośrodek  Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie i Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie natomiast jej opiekunem na terenie Gminy Sianów jest – Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino.Tekst –  BDZ  w  Szczecinie. Foto ? Andrzej Dębowski.
Pomoce dydaktyczne – Z małej szkoły w wielki świat

Mimo, że podczas realizacji programu ?Z małej szkoły w wielki świat? nasza szkoła nie dostaje żadnych pieniędzy to jednak organizatorzy nie zapominają o nas. W listopadzie przesłali nam paczkę z materiałami wykorzystywanymi do realizacji planowanych projektów. W styczniu natomiast otrzymaliśmy pomoce dydaktyczne do modułu matematyczno-przyrodniczego. Znalazło się w nich 8 lornetek, 5 mikroskopów uczniowskich, 15 lup i termometr elektroniczny. Wszystkie pomoce posłużą do obserwacji zmian pogody, przyrody i budowy stacji meteorologicznej. Dzięki temu będziemy robić pomiary temperatur, opadów atmosferycznych, ciśnienia, siły wiatru, zachmurzenia i przewidywać pogodę na najbliższy okres. W przyszłości niektóre szkoły będą przyjeżdżać do nas uczyć się jak to się robi. A może też staniemy się częścią sieci, jakie służą w Polsce do prognozowania pogody. Na pewno nasze pomiary będą najdokładniejsze, bo robione na miejscu. Tekst i foto – Włodzimierz Zimnowłocki.

87% uczniów korzysta z posiłków w Szkole Podstawowej w Iwięcinie

Dzięki aktywnym staraniom szkolnej sekretarki, Beaty Krzyżanowskiej nasza szkoła otrzymała dodatkowe środki na dożywianie dzieci. W sierpniu wysłaliśmy wnioski o refundację posiłków do Caritas Diecezji Koszalińsko ? Kołobrzeskiej, Polskiej Akcji Humanitarnej Fundacji Pajacyk oraz Fundacji Maciuś. W I semestrze otrzymaliśmy dofinansowanie z Caritas. Dzięki temu, oprócz 23 uczniów dożywianych przez MGOPS, posiłki mogło spożywać jeszcze 20 uczniów. W styczniu br. otrzymaliśmy radosną wiadomość z Fundacji Pajacyk. Udało nam się pozyskać środki finansowe na dożywianie kolejnych 28 uczniów. Tak, więc od 01.02.2011 r. w naszej szkole jest dożywiana większość dzieci. Fakt ten cieszy nas bardzo z tego względu, że uczniowie przebywają w szkole 7 godzin. Dzięki naszym wspaniałym darczyńcom możemy uczniom zaoferować ciepły posiłek. Staramy się również pozyskać środki dla pozostałych 11 dzieci.

2010

CIEMNA NOC W JASNOŚCIACH PROMIENISTYCH BRODZI

18 grudnia 2010r. w Świetlicy Wiejskiej w Iwięcinie, odbyła się gminno-miejska Wigilia zarządów Ochotniczych Straży Pożarnych wszystkich jednostek OSP z Gminy Sianów. Foto – Dariusz Iwaniec. (przeczytaj więcej)

O Bożym Narodzeniu Na Końcu Świata

Już po raz czwarty Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino zorganizowało warsztaty pn.: ?Krucha Tajemnica Bombek Choinkowych?. Warsztaty rozpoczęły się 15 listopada 2010 r.  trwały do 16 grudnia 2010 r. W przeciągu miesiąca przyjechało do nas 1045 dzieci (25 grup) z całego województwa zachodniopomorskiego. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino składa serdeczne podziękowanie dyrektorowi TPD w Koszalinie Mariuszowi Sydorukowi, opiekunce ogniska przedszkolnego TPD w Iwięcinie Elżbiecie Mioduszewskiej oraz sołtysowi Sołectwa Iwięcino Wiesławowi Raczyńskiemu  za możliwość przeprowadzenia warsztatów świątecznych w Świetlicy Wiejskiej w Iwięcinie. (więcej)

Wybory Samorządowe 2010 rozstrzygnięte

21 listopada 2010 r. odbyły się wybory samorządowe na kolejną VI kadencję Rady Miejskiej w Sianowie. W obwodzie Nr 5 (Iwięcino, Bielkowo, Wierciszewo, Rzepkowo) o mandat radnego ubiegało się czterech kandydatów. W wyniku decyzji wyborców, do Rady Miejskiej w Sianowie został ponownie wybrany: Wiesław Raczyński (190 głosów). Jego konkurentami byli: Robert Szczepaniuk (119 głosów), Andrzej Tadeusz Osman (69 głosów), Zdzisław Gurazda (63 głosy). Frekwencja w obwodzie wyniosła – 49 %.

Ruszyła przebudowa drogi wojewódzkiej Nr 203 na odcinku Gorzebądz ? Iwięcino

18 listopada 2010 r. nastąpiło uroczyste przekazanie placu budowy (patrz foto) dot. Realizacji zadania pl.: ?Przebudowa drogi wojewódzkiej Nr 203 na odcinku Gorzebądz ? Iwięcino?. Jest to I etap przebudowy tej drogi długości 12 km. Planowany w drugiej kolejności Iwięcino ? Darłowo, ma być zrealizowany po zakończeniu I etapu. Termin zakończenia I etapu prac to maj 2012 r. Wykonawcą przedsięwzięcia jest firma EUROVIA POLSKA S.A. ODDZ. SZCZECIN. W wyniku realizacji tego zadania w naszych miejscowościach: Gorzebądz, Skibienko, Sucha Koszalińska, Iwięcino, a w II etapie w Bielkowie zostaną wykonane nowe nawierzchnie dróg o szerokości 6m, chodniki, zatoki autobusowe i urządzenia powodujące spowolnienie ruchu (azyle). Wzdłuż drogi zostanie zbudowana również ścieżka rowerowa. Ponieważ na całej długości jest kilka przepustów i mostków, które trzeba będzie przebudować, właśnie w tych miejscach mogą wystąpi czasowe ograniczenia ruchu. Zorganizowane będą tymczasowe przeprawy, ale na mostku w Skibienku będzie to niemożliwe. Gdy drogowcy tam dotrą, trzeba będzie zrobić objazd. Prace spowodują wycięcie wielu drzew na remontowanym odcinku. Remont drogi poprawi bezpieczeństwo mieszkańców oraz wizerunek estetyczny wioski. Foto: Waldemar Kosowski.

92. rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę

10 listopada 2010 r. odbyły się w naszej wiosce obchody Dnia Niepodległości zorganizowane przez Szkołę Podstawową w Iwięcinie. Rozpoczęła je Msza św. odprawiona przez ks. Proboszcza Józefa Kapczyńskiego, w intencji poległych za Ojczyznę. Następnie przed pomnikiem „Bóg, Honor, Ojczyzna” uczniowie przedstawili inscenizację słowno-muzyczną z pieśniami i wierszami patriotycznymi. Przedstawiciele miejscowych organizacji społecznych oraz szkoła złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Gościem uroczystości był Burmistrz Gminy i Miasta Sianów Ryszard Wątroba. Foto – Waldemar Kosowski. (więcej)

?Tutaj świętość została podkreślona pięknem??

Tymi słowami, można podsumować homilię, którą JE ks. Biskup Edward Dajczak wygłosił, podczas Mszy św. dziękczynnej w Iwięcinie, ofiarowanej w intencji wszystkich dobrodziejów, darczyńców i wolontariuszy zaangażowanych w remont dachu kościoła w Iwięcinie. (więcej)

Prace remontowo-konserwatorskie przeprowadzone na dachu kościoła w Iwięcinie zakończone

6 października 2010 r. w godzinach popołudniowych komisja konserwatorska odebrała prace remontowe, które trwały ponad trzy miesiące (od 2 lipca 2010 r.),  na dachu kościoła w Iwięcinie. (więcej)

Trwają prace związane z wymianą dachu na kościele w Iwięcinie.

Obecnie wymieniany jest gont na wieży kościoła. Jest to skomplikowana i trudna operacja związana z pracą na wysokości  (wieża ma 32 metry wysokości), w trudnych warunkach atmosferycznych. Większość materiału – łaty, kontrłaty oraz dranica dębowa łupana, wciągana jest na wieżę przez pracowników firmy „Rojek” z Rudek ręcznie. Jeżeli pogoda pozwoli wymiana poszycia dachowego powinna się zakończyć w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni. Komitet Renowacji Kościoła w Iwięcinie składa serdeczne podziękowania osobom, które wspierają to przedsięwzięcie poprzez pracę społeczną  (wolontariusze) lub zakup cegiełek wartościowych rozprowadzanych przez Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino.  (więcej)

Wykaz opatów klasztoru cystersów w Bukowie

Dzięki wiedzy i doświadczeniu prof. dr hab. Barbary Popielas-Szultki (emerytowanego pracownika Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku), zajmującej sie naukowo od wielu lat dziejami cystersów na Pomorzu, udało się sporządzić chronologiczny wykaz 25 opatów klasztoru bukowskiego. (więcej)

II Targ Cysterski w Iwięcinie

24 lipca 2010 r. pomimo niesprzyjającej pogody odbył się w Iwięcinie II Targ Cysterski. Organizatorami imprezy były trzy stowarzyszenia:  Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Dąbrowa, Stowarzyszenie „Hobbiton” z Sierakowa Sławieńskiego oraz Urząd Gminy i Miasta w Sianowie, który wsparł finansowo to przedsięwzięcie. Na targach można było m.in. zwiedzić z przewodnikiem zabytkowy kościół, wziąć udział w średniowiecznej lekcji, odbyć grę terenową „Skarb szarych mnichów”, uczestniczyć w warsztatach: „Od owieczki do niteczki” (kołowrotki), papieru czerpanego, odlewania z cyny,  filcowania, ceramiki, zobaczyć jak działają katapulty, uczestniczyć w zabawie z tzw. edukatorem cysterskim. (więcej)

Rozpoczęcie prac przy wymianie gontu na kościele p.w. MB Królowej Polski w Iwięcinie

2 lipca 2010 r. rozpoczęły się prace remontowe na dachu kościoła w Iwięcinie.  Całkowity koszt wymiany gontu na XIV-wiecznym zabytkowym kościele wyniesie 454 615,17 zł. Wykonawcą robót jest Pracownia Renowacji Zabytków i Architektury Drewnianej ?Rojek? z Rudek. Firma utworzona została w  1992 r. jako spółka rodzinna. U podstaw decyzji o produkcji gontów legła tradycja rodzinna oraz współpraca z bawarską firmą THEO OTT GmbH zajmującą się produkcją i dystrybucją gontów drewnianych. Firma THEO OTT GmbH udzieliła daleko idącej pomocy w uruchomieniu produkcji na skalę przemysłową, nie rezygnując jednocześnie z tego co jest istotą wyrobów, a mianowicie produkcji ręcznej.(więcej)

Dotacje na remont zabytków z Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
30 czerwca 2010 r. w pięknych wnętrzach budynku dawnego Ratusza Staromiejskiego w Szczecinie, w obecności Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Witolda Jabłońskiego zostały podpisane umowy na udzielenie dotacji w roku 2010 na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa zachodniopomorskiego. W oparciu o regulamin naboru wniosków złożonych zostało 71 wniosków na łączną kwotę 3 653 107,23 zł. Komisja Oceniająca wnioski wyłoniła 23 zadania, proponując udzielenie dotacji na ich realizację w kwocie prawie 564 956,05 tys. zł. Wśród dwudziestu trzech podmiotów podpisujących umowy były parafie, instytucje samorządowe oraz po raz pierwszy osoby fizyczne, które mogły ubiegać się o wsparcie renowacji zabytkowych obiektów. Bezcenną pomoc przy ocenie merytorycznej wniosków stanowili pracownicy Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie: Cezary Nowakowski i Maria Witek. Z Gminy Sianów dotację 50 tys. zł otrzymała Parafia pw. MB Częstochowskiej w Dobiesławiu na remont dachu kościoła w Iwięcinie. Wniosek ten był jednym z dwóch, który otrzymał maksymalne dofinansowanie. Społeczny Komitet Renowacji Kościoła w Iwięcinie reprezentowali w Szczecinie: ks. proboszcz Józef  Kapczyński, Ewa Krysztofczyk, Zbigniew Grabarek i Andrzej Dębowski. (więcej)
Wybory na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Obwodzie Nr 5 w Iwięcinie – I tura głosowania

W Obwodzie Nr 5 uprawnionych do głosowania było 911 osób, głosowało 337 co stanowi frekwencję 36,99%. Głosowanie odbywało się po raz pierwszy w Świetlicy Wiejskiej w Iwięcinie.  Lokal przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych. Największą ilość głosów zdobył Bronisław Komorowski (155), drugi był Jarosław Kaczyński (78), trzeci Grzegorz Napieralski (56).

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego wsparł finansowo remont dachu kościoła w Iwięcinie

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego – Uchwałą Nr XL/478/10 w sprawie udzielenia z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego na 2010 r.  dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków – wsparł kwotą 50 000 zł remont dachu naszego kościoła. W oparciu o regulamin naboru wniosków złożonych zostało 71 wniosków na łączną kwotę 3 653 107,23 zł. Komisja Oceniająca wnioski wyłoniła 23 zadania, proponując udzielenie dotacji na ich realizację w kwocie 599 956,05 zł. Wniosek Parafii Dobiesław jest jednym z dwóch, który otrzymał maksymalne dofinansowanie. Serdecznie dziękujemy władzą województwa za otrzymane wsparcie finansowe. (zobacz uchwałę z wykazem podmiotów, które otrzymały dotacje)

Warsztaty z dziedzictwem kulturowym podczas XXIII Dni Ziemi Sianowskiej
30 maja 2010 roku podczas XXIII Dni Ziemi Sianowskiej trzy stowarzyszenia: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Dąbrowa oraz Stowarzyszenie ?Hobbiton? z Sierakowa Sł. zorganizowały warsztaty pt.  Szlakiem Cystersów z Bukowa Morskiego „ORA ET LABORA”. Przez ponad cztery godziny dzieci i młodzież zgromadzona na sianowskim stadionie mogła uczestniczyć w warsztatach, które są  zawarte w ofercie edukacyjno-turystycznej tych wiosek jako owoc realizacji ubiegłorocznego projektu ?Ekonomia Społeczna Na Szlaku Cysterskim?. Iwięcino przeprowadziło warsztaty: produkcji słomianych ozdób, papieru czerpanego, średniowieczną lekcję pisania atramentem i na tablicach woskowych, tworzenia tzw. ?mandali chrześcijańskich?, których wzorem były rozety gotyckich katedr oraz grę w bulle. Dużym zainteresowaniem cieszył się  tzw. edukator interaktywny, który połączony z wielką planszą ukazującą plan opactwa, w formie zabawy przekazywał dzieciom wiedzę o życiu i pracy szarych mnichów. Dąbrowa pod hasłem ?Cystersi i żywioły? przeprowadziła warsztaty: odlewania z cyny, pokaz wykonywania drzeworytów, działania katapult oraz degustację herbat ziołowych i rozpoznawania zapachów. Sierakowo Sł. przedstawiło warsztaty: filcowania, ceramiczny,  ?Od owieczki do niteczki?,  gdzie można było nauczyć się prząść na kołowrotku. (więcej)

Dzieci  z Polskiej Średniej Szkoły Ogólnokształcącej z Rezekne na Łotwie w Iwięcinie

W niedzielę, 23 maja 2010 r., w godzinach popołudniowych przybyła do naszej gminy –  z prawie dwutygodniową wizytą – grupa dzieci z Rezekne na Łotwie wraz z opiekunkami. To pierwsza wizyta po podpisaniu umowy o współpracy Gminy i Miasta Sianów z Miastem Rezekne na Łotwie. Podpisanie tej umowy miało miejsce 11 lutego 2010 r. Trzydzieści troje dzieci zostało rozlokowanych u rodzin uczniów uczących się w obwodach szkół: w Dąbrowie, Iwięcinie, Szkoły Podstawowej Nr 2 i Gimnazjum Gminnego w Sianowie. W naszej miejscowości pod opieką pięciu rodzin przebywa siedmioro dzieci z Łotwy. W ubiegłym roku we wrześniu 2009 r. grupa trzydzieściorga dzieci z sianowskich szkół, na zaproszenie Walentyny Szydłowskiej ? dyrektor Polskiej Średniej Szkoły Ogólnokształcącej – wyjechała do Rezekne na Łotwie. Obowiązki kierownika wycieczki pełnił wówczas Włodzimierz Zimnowłocki ? dyr. SP w Iwięcine. (więcej – relacje z wizyty na stronie Gminy Sianów)
I Komunia św. w Iwięcinie

16 maja 2010 roku w kościele pw. MB Królowej Polski w Iwięcinie szesnaścioro dzieci z Parafii Dobiesław przystąpiło do I Komunii św. (zobacz więcej zdjęć)

UROCZYSTOŚCI  ODPUSTOWE ORAZ 65 ROCZNICA OSADNICTWA  W IWIĘCINIE – 3 MAJA 2010

W dniu  3 maja 2010 r., odbyły się w Iwięcinie uroczystości odpustowe.   We   Mszy św. sprawowanej  m.in. w intencji pierwszych osadników oraz wszystkich ofiar  tragedii pod Smoleńskiem uczestniczyło czterech kapłanów: ks. Krzysztof Włodarczyk ? dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Koszalinie, ks. Henryk Romanik ? Diecezjalny Konserwator Zabytków, ks. Tadeusz Gorla ? kapelan hospicjum w Koszalinie oraz ks. Józef Kapczyński ? proboszcz Parafii Dobiesław.(więcej)

Sprzedaż cegiełek na „Remont dachu kościoła w Iwięcinie”

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino uzyskało zgodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na prowadzenie zbiórki publicznej w formie sprzedaży cegiełek oraz dobrowolnych wpłat na  specjalne konto. Wydrukowano 1630 szt. cegiełek o nominałach: 5 zł, 10 zł, 20zł, 50zł, 100 zł, 200zł. Od dnia 19 kwietnia 2010 r. dziewięciu wolontariuszy upoważnionych przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino, w siedmiu miejscach dystrybucyjnych Gminy Sianów, sprzedaje cegiełki na remont dachu iwięcińskiego kościoła. Stowarzyszenie rozprowadzać będzie cegiełki wartościowe przez okres jednego roku. Na stronie internetowej www.iwiecino.pl utworzona jest specjalna zakładka dotycząca przebiegu tej zbiórki.  (zobacz listę punktów dystrybucyjnych – pdf)

Wielki Piątek i V rocznica śmierci Jana Pawła II

2 kwietnia 2010 r. czciciele Jana Pawła II z Parafii Dobiesław, zebrali się tradycyjnie w Iwięcinie na nabożeństwie w intencji beatyfikacji papieża.  Przed tablicą upamiętniającą I rocznicę śmierci Jana Pawła II zaśpiewano „Barkę”. Uroczystości przewodniczył  ks. proboszcz Józef Kapczyński.  Ponieważ był to Wielki Piątek, cała uroczystość podporządkowana była  liturgii Męki Pańskiej  Wielkiego Piątku z adoracją krzyża.  Oprawę muzyczną uświetnił chór parafialny Stella Maris z Sarbinowa.

Niedziela Palmowa w Iwięcinie

W dniu 28 marca 2010 r., w niedziele palmową, odwiedziła nasza wioskę ponad czterdziestoosobowa grupa z okolic Elbląga w ramach podróży studyjnej po Wioskach Tematycznych. Goście uczestniczyli we Mszy Świętej o godz. 10.00 w kościele pw. MB. Królowej Polski, następnie na świetlicy wiejskiej brali udział w warsztatach wielkanocnych – wyrabiali palmy wielkanocne, zapoznali się z ofertą turystyczno-edukacyjną Iwięcina, w tym z warsztatem papieru czerpanego w gospodarstwie „Pod Kogutem”.

Wybrano nowe władze stowarzyszenia

W dniu 23 marca 2010 r. w Świetlicy Wiejskiej w Iwięcinie odbyło się roczne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino. Podjęto następujące uchwały: zatwierdzono sprawozdanie finansowe stowarzyszenia, sporządzone na dzień 31 grudnia 2009 r., w tym bilans zamykający się po stronie aktywów i pasywów, rachunek zysków i strat, informację dodatkową oraz sprawozdanie z działalności za rok 2009, podjęto uchwałę udzielającą absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino za rok 2009, wybrano komisję rewizyjną zarząd i władze w stowarzyszenia na nową kadencję 2010-2013, podjęto uchwałę w sprawie sprzedaży cegiełek wartościowych oraz założenia konta bankowego na ?Remont dachu kościoła w Iwięcinie?. Do komisji rewizyjnej wybrano: Wiesława Raczyńskiego (przewodniczący), Jana Kostrzewę (członek), Stanisława Szumskiego (członek). Prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino został na następne trzy lata: Andrzej Dębowski, z-cą prezesa – Jolanta Zimnowłocka, sekretarzem – Beata Sirko, skarbnikiem – Krystyna Kawa.

2009

W dniach od 19 listopada 2009 r. do 19 grudnia 2009 r.  po raz trzeci Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino zorganizowało warsztaty: „Krucha Tajemnica Bombek Choinkowych”.  W tym roku w przeciągu jednego miesiąca przyjechało do Iwięcina na zajęcia edukacyjne związane z tradycjami bożonarodzeniowymi prawie półtora tysiąca dzieci. Były to grupy szkolne z całego województwa zachodniopomorskiego: Szczecina, Kołobrzegu, Ińska, Goleniowa, Świnoujścia, Białogardu, Słupska, Gryfina i innych miejscowości.

W dniu 11 grudnia 2009 r. w Bursie Towarzystwa Saleziańskiego w Szczecinie odbyła się konferencja „Obiekty sakralne-budowa, renowacja, wyposażenie oraz zabezpieczenie obiektów sakralnych”. W konferencji wzięli udział gospodarze parafii, wspólnot zakonnych, członkowie diecezjalnych komisji artystyczno-architektonicznych. Parafię Dobiesław reprezentowali: proboszcz – ks. Józef Kapczyński oraz przewodniczący Rady Parafialnej w Iwięcinie – Andrzej Dębowski. W programie konferencji były wykłady i prezentacje firm specjalizujących się w budowie, renowacji, wyposażeniu oraz zabezpieczeniu obiektów sakralnych. Jacek Dąbrowski – naczelnik Wydziału Planowania i Rozliczania Dotacji Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury przedstawił możliwości finansowania prac konserwatorskich na przyszły rok kalendarzowy natomiast Ewa Stanecka – Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie mówiła o konieczności zabezpieczania zabytków kościelnych przed włamaniem i kradzieżą.

W dniach 5 i 6 grudnia  2009 roku grupa uczestników projektu „Ekonomia Społeczna Na Szlaku Cysterskim” odbyła trzecią podróż studyjną mającą na celu zapoznanie się z ciekawymi pomysłami i rozwiązaniami mogącymi pomóc i zainspirować do stworzenia własnej oferty turystyczno-edukacyjnej na szlaku kulturowym. Bazą noclegową była miejscowość Krzydliny Małe,  w Klasztorze Misjonarzy Klaretynów, gdzie mieści się Centrum Spotkań i Dialogu. Zwiedziliśmy: Siciny, Wietszyce, Dziewin, Lubiąż, Tarnowo Pałuckie, Wągrowiec oraz Czacz. (więcej)
24 listopada 2009 r. – w ramach projektu „Ekonomia Społeczna Na Szlaku Cysterskim” przy wsparciu Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego ustawiono przy kościele w Iwięcinie nową tablicę informacyjną dotyczącą Pomorskiego Szlaku Cysterskiego a konkretnie jednego z pięciu węzłów szlaku – Bukowo Morskie / Iwięcino. Tablica jest w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim i zawiera: krótką charakterystykę opactwa bukowskiego, mapkę PSC, opis dziedzictwa mnichów bukowskich w miejscowościach gmin: Sianów i Darłowo. Stelaż wykonany został przez kowala. Góra tablicy zwieńczona gustowną rozetą ma wkomponowane logo szlaku.  (więcej)

16-24 listopada 2009 r. – Przedsiębiorstwo Renowacji Zabytków Architektury Drewnianej Rojek  Spółka Jawna z Rudek przeprowadza naprawę południowej połaci dachu kościoła w Iwięcina.

15 i 16 listopada 2009 r. w Iwięcinie odbyły się warsztaty papieru czerpanego w ramach projektu „Ekonomia Społeczna Na Szlaku Cysterskim”. Zajęcia warsztatowe odbyli beneficjenci projektu, natomiast następnego dnia swoje umiejętności zaprezentowali uczniom Szkoły Podstawowej w Iwięcinie. Zajęcia prowadziła Jolanta Kulik z Zespołu Szkół w Radowie Małym. Obecna była również Ewa Radanowicz – dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Radowie Małym, która mówiła o działaniach szkoły dotyczących wdrażania autorskich projektów. (więcej)

W dniu 10 listopada 2009 roku w Iwięcinie odbyły się warsztaty filcowania w ramach projektu „Ekonomia Społeczna Na Szlaku Cysterskim”. W ramach zajęć beneficjenci projektu zapoznali się z metodą filcowania na sucho i na mokro. Mogli przekonać się jak można w prosty sposób zrobić niewielką pamiątkę z filcu oraz wdrożyć niektóre pomysły przy pracy z dziećmi. (więcej)

10 listopada 2009 r. – w przeddzień 91 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,  uczniowie Szkoły Podstawowej w Iwięcinie, uczestniczyli w uroczystym apelu przed odnowionym pomnikiem osadników w Iwięcinie. Były wiersze patriotyczne, składanie wiązanek kwiatów, zapalono symboliczne znicze. Hołd poległym za Ojczyznę złożył Burmistrz Sianowa Ryszard Wątroba oraz przedstawiciele wszystkich organizacji działających na terenie wioski.

W dniach od 31 października 2009 roku do 2 listopada 2009 roku, na cmentarzu parafialnym w Iwięcinie, odbyła się kwesta, w której wzięli udział strażacy OSP Iwięcino,  przedstawiciele Rady Parafialnej w Iwięcinie oraz wierni. Była to to już trzecia z rzędu zbiórka pieniędzy, która pozwala utrzymać ład i porządek na cmentarzu. W tym roku zebrano 2428,50 zł.

W dniach 17 i 18 października 2009 roku grupa beneficjentów projektu ?Ekonomia Społeczna Na Szlaku Cysterskim? odbyła II podróż studyjną mającą na celu zapoznanie się z ciekawymi pomysłami i rozwiązaniami mogącymi pomóc i zainspirować uczestników projektu do stworzenia własnej oferty turystyczno-edukacyjnej na szlaku kulturowym. Zwiedziliśmy: ZS w Radowie Małym, Dom Rekolekcyjny Ojca Rajmunda Guzika w Winnikach, klasztor w Bierzwniku, miasto Poznań w tym Muzeum Archeologiczne oraz katedrę. .(więcej)

30 września 2009 r. – Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino otrzymało dofinansowanie z Gminy i Miasta Sianów w kwocie 2 tys. zł na  realizację zadania zadania publicznego w ramach ?Edukacji, oświaty i wychowania poprzez realizację programów aktywizacji społecznej młodzieży szkolnej? pod nazwą ?Iwięcińskie Rodziny Osadnicze?.  Jednym z rezultatów projektu ma być wydanie albumu fotograficznego w formacie A5 pt. ?Iwięcińskie rodziny Osadnicze?.

25 września 2009 r. – stowarzyszenie bierze udział w I Zachodniopomorskim Kongresie Odnowy Wsi w Podgórkach, na który przybyło około czterystu uczestników.  Organizatorami Kongresu byli: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego,  Koszalińskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne, Stowarzyszenie Rozwoju SOSW i Wsi Podgórki „Razem w Przyszłość”,  Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino . Współorganizatorami:  Starostwo Powiatowe w Sławnie,  Urząd Gminy Malechowo,  Urząd Gminy i Miasta Sianów,   Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość. Nasze uczestnictwo polegało m.in. na:  utworzeniu i aktualizacji strony internetowej kongresu, wysyłaniu zaproszeń, obsługą  finansową kongresu (katering).

W dniu 21 września 2009 r. dzięki realizacji projektu ?Ekonomia Społeczna Na Szlaku Cysterskim?  Europejskie Dni Dziedzictwa w Gminie Sianów były niezwykle atrakcyjne. Po raz pierwszy w historii, dzięki porozumieniu Urzędu Gminy i Miasta w Sianowie z trzema parafiami: Dobiesław, Sieciemin i Sulechówko oraz organizacjami realizującymi projekt otwarte były zabytkowe kościoły: w Iwięcinie, Dąbrowie i Sierakowie Sławieńskim. W Iwięcinie dyżurowało dziesięć osób, które w godzinach od 11.00 do 17.00 w byłej salce katechetycznej, przekształconej na warsztat kaligrafii i tkactwa, prowadziły zajęcia. Jedną z atrakcji dla zwiedzających w każdym z trzech kościołów były odlewy gipsowe dwóch pieczęci cysterskich: klasztoru matki w Dargunie i klasztoru w Bukowie Morskim – z XIV wieku, których repliki oryginałów są zdeponowane w Archiwum Państwowym w Szczecinie. (więcej)

W dniu 11 września 2009 roku Biuro Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw Dialogu Międzynarodowego przy Kancelarii Rady Ministrów Władysława Bartoszewskiego przesłało swoją opinię dotyczącą tablicy „Dwóch krzyży” umiejscowionej na pomniku osadników w Iwięcinie. (przeczytaj pismo w formacie pdf)

12 września 2009 r. – Na wniosek Dyrektora Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie Cezarego Nowakowskiego z upoważnienia Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego przyznano Radzie Parafialnej w Iwięcinie dyplom uznania „Swojskie zabytki” za: konsekwentne, wieloletnie działania na rzecz ochrony unikatowego zabytku jaki stanowi średniowieczny kościół w Iwięcinie z zachowanym bogatym wyposażeniem wnętrza, utworzenie lapidarium na historycznej nekropolii wiejskiej, za pieczę i dbałość o pierwotny układ ruralistyczny wsi. (więcej)
5 września 2009 r. o godz. 22.00 grupa trzydzieściorga dzieci z sianowskich szkół (w tym dziesięcioro ze Szkoły Podstawowej w Iwięcinie), na zaproszenie Walentyny Szydłowskiej ? dyrektor Polskiej Średniej Szkoły Ogólnokształcącej – wyjechała do Rezekne na Łotwie. Opiekunami grup są: Katarzyna Ganske ? z SP w Iwięcinie, Małgorzata Thiel-Batańska ? z ZS w Dąbrowie i Igor Yuriev ? z Gimnazjum Gminnego w Sianowie. Obowiązki kierownika wycieczki pełni Włodzimierz Zimnowłocki ? dyr. SP w Iwięcine. (przeczytaj relacje z wizyty)

W dniu 29 sierpnia 2009 r w Nowym Warpnie w godz. od 12.00 do 17.00  odbyły się Targi Ekonomii Społecznej realizowane w ramach projektu ?Zachodniopomorskie Centrum Wspierania Procesów Ekonomii Społecznej?. Przy okazji targów można było zapoznać się z wieloma ciekawymi inicjatywami. Przedstawiciele wiosek realizujących projekt ?Ekonomia Społeczna Na Szlaku Cysterskim? mieli swoje własne stoisko na którym wyeksponowali: foldery i ulotki dotyczące realizowanego projektu, wiosek tematycznych oraz walorów przyrodniczo-krajobrazowych Gminy Sianów. Można było kupić pierniki z logo Szlaku Cysterskiego, ceramiczne krzyże cysterskie oraz uczestniczyć w warsztatach kaligraficznych ? ?Nauki pięknego pisania?. (więcej)

1 sierpnia 2009 r. – Ks. Józef Kapczyński został nowym proboszczem Parafii Dobiesław. W dniu 2 sierpnia 2009 r. odprawił pierwsze Msze Św. ? o godz. 8.00 w Dobiesławiu, o godz. 9.30 w Iwięcinie. Dekret biskupi o nominacji przeczytał ks. Tadeusz Gorla, który wprowadził nowego proboszcza w swoje obowiązki. W Iwięcinie ks. Józef został przywitany przez Koło Różańcowe chlebem i solą, natomiast Dorota Grabarek w imieniu Rady Parafialnej przeczytała wiersz autorstwa Zygmunta Królaka z Witolubia pt. ?Nasze Szczęść Boże?.(więcej)

W dniu 26 lipca 2009 roku podczas Mszy Św. o godz. 9.30 pożegnaliśmy w kościele w Iwięcinie ks. Tadeusza Gorlę, który z dniem 31 lipca 2009 roku odszedł z funkcji proboszcza Parafii Dobiesław. Był wśród nas przez 7 lat, teraz czekają go nowe zadania ponieważ dekretem biskupim został mianowany kapelanem Hospicjum w Koszalinie. Pożegnanie miało niezwykle wzruszający charakter. Ks. Tadeusz Gorla podziękował wszystkim, którym leżało na sercu dobro kościoła. (więcej)

6 lipca – 1 sierpnia 2009 r. – Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino dzięki partnerstwu z Gminną Organizacją Turystyczną w Sianowie, Gminą Sianów i Stowarzyszeniem Hobbiton wzięło udział  w projekcie ?Cudze chwalicie swego nie znacie?. Zorganizowanie ciekawych wakacji możliwe było dzięki programowi FIO 2009, prowadzonemu przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Gmina Sianów kontynuując doskonałą współpracę z organizacjami pozarządowymi potrafiła sięgnąć po dostępne środki i zorganizować wakacje dla 360 dzieci. Podczas sześciodniowych turnusów w Iwięcinie dzieci uczestniczyły w  warsztatach, które były  związane z projektem ?Ekonomia Społeczna Na Szlaku Cysterskim?.  W gospodarstwie ?Podwórzec Czasu? uczyły się pięknego pisania: stalówką i atramentem, rozpoznawały gatunki zboża, ważyły je, przecierały ziarna na mąkę a następnie wsypywały do małego woreczka. Uczestniczyły w grze terenowej szukając skarbu szarych mnichów. Następnie na łączce przy ognisku  wypiekały podpłomyki, szukały igły w stogu siana, grały w bule.

W dniu 4 lipca 2009 r. odbyły się w Iwięcinie ?Cysterskie Targi Ekonomii Społecznej?. Otwarcia targów dokonali: Jan Krawczuk ? wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie, Maciej Berlicki – zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Sianów, Maria Idziak ? prezes Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, Alicja Słyszewska ? sekretarz Rady Koordynacyjnej Szlaku Cysterskiego w Polsce oraz Andrzej Dębowski ? prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino. Następnie wystąpili: zespół ludowy z Węgorzewa ?Złoty Dukat? oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej z Iwięcina ze spektaklem średniowiecznym – ?W Iwięcinie mnisi byli i się wiosce przysłużyli? według scenariusza Sławomira Czeszejki (występ dwukrotny). (więcej)

W dniu 14 czerwca 2009 r. w ramach projektu ?Ekonomia Społeczna na Szlaku Cysterskim? odwiedził Iwięcino i Dąbrowę Ojciec Rajmund Guzik OCist, były ekonom klasztoru cystersów w Wąchocku. Była to prawdopodobnie pierwsza wizyta cystersa w tych miejscowościach od 500 lat.(więcej)

Na cmentarzu parafialnym w Iwięcinie, w dniu 12 czerwca 2009 r. o godz. 9.30, zostało odsłonięte lapidarium – symboliczny pomnik o wspólnej pamięci, poświęcony tym, którzy zostali tu pochowani na początku ubiegłego wieku. W uroczystości udział wzięła grupa kilkudziesięciu byłych mieszkańców Iwięcina i okolicznych wsi, którzy przyjechali z Niemiec. (więcej)

W dniach 16-17 maja 2009 roku odbyła się, zorganizowana przez Parafię Rzymsko-Katolicką w Dobiesławiu, pielgrzymka czcicieli Jana Pawła II do Lichenia. W sumie wyjechało 50 osób, w tym 26 osób należących do kościoła filialnego w Iwięcinie oraz 24 osoby należące do kościoła parafialnego  w Dobiesławiu. (więcej)

W dniu 9 maja 2009 roku odwiedzili nas goście z Gminy Dobrzany, ze Stowarzyszenia ?Przyjazna Wieś Bytowo?. 28 osób w ramach podróży studyjnej związanej z Poakcesyjnym Programem Wsparcia Obszarów Wiejskich zapoznało się naszą ofertą turystyczno-edukacyjną.

W dniu 3 maja 2009 roku w święto MB Królowej Polski odbyły się w Iwięcinie uroczystości odpustowe. O godzinie  9.30 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta podczas, której homilę wygłosił  ks. Marek Mackiw, dyrektor administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie.  Oprawę muzycznę podczas liturgii sprawował, zaproszony przez Radę Parafialną w Iwięcinie,  chór „Frontowe Drogi” z Koszalina.  Po Mszy Św. na świetlicy rozpoczęła się uroczysta Akademia z okazji Święta 3 Maja oraz Święta Strażaka, przygotowana przez Szkołę Podstawową w Iwięcinie. (więcej)

25 i 26 kwietnia 2009 – Pierwsza podróż studyjna w ramach projektu  Ekonomia Społeczna Na Szlaku Cysterskim do Garncarskiej Wioski koło Nidzicy, Pelplina, Malborka i Doliny Jadwigi. W podróży studyjnej brało udział 29 beneficjentów projektu z trzech wiosek leżących w Gminie Sianów: Iwięcina (11 osób), Dąbrowy i Sierakowa. Zobaczyliśmy wiele pozytywnych działań związanych z wykorzystaniem wiedzy i umiejętności do budowania dobrego produktu turystycznego. Poznaliśmy przykłady wdrażania ekonomii społecznej w praktyce w Garncarskiej Wiosce. Bezcenne były jednak ponad wszystko spotkania z ludźmi, służące wzajemnej integracji i budowaniu zaufania, co pomoże nam w realizacji wspólnych działaniach, które nas czekają jeszcze w tym roku.

22 kwietnia 2009 – Na zebraniu wiejskim w Świetlicy Wiejskiej w Iwięcinie został  omówiony i zatwierdzany Plan Odnowy Miejscowości Iwięcino na lata 2009 – 2018. W spotkaniu uczestniczyli burmistrz Ryszard Wątroba i z-ca burmistrza Maciej Berlicki. Konieczność opracowania planu w sposób formalny wynikał z wytycznych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 ? 2013, a w szczególności wytycznych Osi 3 PROW ? Działanie Odnowa i Rozwój Wsi. Oś 3 zakłada między innymi wspieranie działań mających wpływać na poprawę jakości życia na obszarach wiejskich poprzez zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców wsi. W Iwięcinie planowana jest m.in. budowa placu zabaw dla dzieci. Plan Odnowy Miejscowości Iwięcino został zatwierdzony na XXXVI Sesji Rady Miejskiej w Sianowie w dniu 28 kwietnia 2009 r.

2 kwietnia 2009 r. – Parafia Rzymsko-Katolicka w Dobiesławiu oraz Rada Parafialna w Iwięcinie zorganizowały koncert sopranistów MARCELA i NIKODEMA LEGUNÓW dedykowany pamięci Jana Pawła II w IV rocznicę Jego śmierci.  Program uroczystości w kościele pw. MB Królowej Polski w Iwięcinie w dniu 2 kwietnia 2009 r był następujący: 21.00 – Apel Jasnogórski, 21.05 – czytanie fragmentów testamentu JP2, 21.15 – koncert Marcela i Nikodema, 21.37 – Msza Św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II, około 22.15 – zapalenie zniczy przy dębie „Karol”. To było duże wydarzenie muzyczne. W Iwięcinie zaprezentowali się chłopcy, którzy brzmieniem swoich głosów podbili świat.  W podziękowaniu za koncert obaj bliźniacy otrzymali po piernikowym kogucie (logo Iwięcina) natomiast rodzice chłopców duży kosz z wypiekami wielkanocnymi. Ksiądz proboszcz Tadeusz Gorla wręczył im również duplikaty papieskich krzyży z pastorału papieskiego  otrzymane od Nuncjusza Apostolskiego ks. arcybiskupa Józefa Kowalczyka. Dla czcicieli Jana Pawła II z Parafii Dobiesław było to już 48 spotkanie, podczas którego wierni modlili się w intencjach drogich Papieżowi tzn. o pokój na świecie, o sakramentalność małżeństw, zgodę w rodzinach i o beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II.

W dniu 31 marca 2009 roku odwiedził naszą gminę profesor Jerzy Regulski, ekonomista, ekspert z zakresu samorządu terytorialnego, „ojciec” reformy samorządowej, który kierował pracami parlamentarnymi dotyczącymi nowego podziału administracyjnego Polski po 1990 roku. W 1989 roku należał do inicjatorów powołania Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, w której nieprzerwanie zajmuje stanowisko prezesa.Towarzyszyli mu Dominik Górski – dyrektor Centrum Szkoleniowego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie oraz Przemysław Fenrych – ekspert doradzający w zakresie efektywnego rozwoju samorządu terytorialnego, również pracownik FRDL w Szczecinieprzeczytaj więcej o profesorze J. Regulskim). Nasi goście przyjechali na zaproszenie Wacława Idziaka z Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, który chciał pokazać Wioski Tematyczne jako przykład nowego spojrzenia na polską wieś pod kątem zarabiania na wiedzy i umiejętnościach.Burmistrz Gminy i Miasta Sianów Ryszard Wątroba, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Sianowie Kazimiera Janowicz oraz Sekretarz UGiM w Sianowie Teresa Soróbka przywitali gości w imieniu sianowskiego samorządu. O działaniach w Iwięcinie opowiadali: Wiesław Raczyński – sołtys i radny RM,  Andrzej Dębowski – prezes SNRRW Iwięcino, Włodzimierz Zimnowłocki – dyrektor miejscowej szkoły, Beata Sirko – z gospodarstwa tematycznego „Podwórzec Czasu” oraz Krystyna Kawa – z gospodarstwa tematycznego „Galeria Pod Kogutem”. Profesor Jerzy Regulski wpisał sie do „Księgi pamiątkowej” przy pomocy stalówki i atramentu testując tym samym lekcję pięknego pisania. Pomimo podeszłego wieku zadziwiał żywotnością, interesował się bardzo problemami wioski i gminy, słuchał uważnie opowieści o przeprowadzanych w Iwięcinie warsztatach edukacyjnych i innych działaniach związanych z rozwojem miejscowości. Po zwiedzeniu wioski goście pojechali do Paprot i Podgórek w Gminie Malechowo. (

30 marca 2009 roku na godz. 18.00 w świetlicy wiejskiej w Iwięcinie odbyło się roczne, walne zebranie sprawozdawcze Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino. Porządek obrad był nastęoujacy: otwarcie zebrania, wybór przewodniczącego i protokolanta zebrania, przedstawienie i przyjęcie sprawozdania zarządu, przedstawienie i przyjęcie sprawozdania finansowego stowarzyszenia, dyskusja nad sprawozdaniami, przyjęcie sprawozdań i udzielenie absolutorium zarządowi w formie uchwały, uzupełnienie składu zarządu oraz przyjęcie nowych członków w formie uchwały, przedstawienie perspektywy rozwoju stowarzyszenia w roku 2009, wolne wnioski, zakończenie obrad. Do zarządu na funkcję wiceprzewodniczącego stowarzyszenia wybrano Jolantę Zimnowłocką.

W sobotę 21 marca 2009 roku w ramach projektu ? Łobeska Wieś Aktywna odwiedziła Iwięcino grupa liderów z Gminy Łobez. Projekt ten pilotuje Stowarzyszenie Przyjaciół Karwowa. Nasi goście mieli okazję zobaczyć prezentację multimedialną o Iwięcinie, uczestniczyli także w warsztatach: nauce pięknego pisania ? stalówką i atramentem oraz w Galerii Pod Kogutem wykonywali wielkanocne palmy. Była również wymiana doświadczeń i poglądów. Stowarzyszenie prowadzi przedszkole społeczne, w którym obecnie jest dziesięcioro dzieci. Spotkanie odbyło się w miłej i rzeczowej atmosferze.

W dniach od 14 do 21 marca 2009 roku w Parafii pw. MB Częstochowskiej w Dobiesławiu odbyły się Misje Miłosierdzia Bożego. Kopia obrazu Jezusa Miłosiernego, namalowanego na polecenie św. Faustyny Kowalskiej  została przewieziona z Parafii Dąbki do kościoła w Dobiesławiu w dniu 14 marca 2009 roku w licznej asyście wozów Ochotniczej Straży Pożarnej oraz parafian. Rekolekcje Miłosierdzia Bożego prowadził w kościołach w Dobiesławiu i Iwięcinie jezuita ks. Tadeusz Filas. Stałym punktem rekolekcji była koronka do Miłosierdzia Bożego odmawiana w Dobiesławiu codziennie o godz. 15 oraz Msze Św. – o 16.30 w Iwięcinie oraz o 18.00 w Dobiesławiu. W piątkowej liturgi mszalnej odnowione zostały przyrzeczenia małżeńskie oraz zawierzenie rodzin Miłosierdziu Bożemu. W sobotę 21 marca 2009 r. po  godz. 17 obraz został przewieziony w asyście strażackiej do Parafii Jeżyce.

19 lutego 2009 roku – stowarzyszenie składa ofertę na I otwarte Mistrzostwa Polski w Disc Golfie do Ministerstwa Sportu i Turystyki na kwotę 40 tys. zł. Partnerami w projekcie będą dwie gminy: Sianów i Malechowo, które zobowiązały się dofinansować zawody w kwocie 5 tys. zł każda oraz Stowarzyszenie Rozwoju Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Wsi Podgórki, Stowarzyszenie Miłośników Pradoliny Grabowej z Paprot, Stowarzyszenie Hobbiton, Sołectwo Dąbrowa

18 lutego 2009 r. – pismo Przewodniczącej Rady Miejskiej w Sianowie Kazimiery Janowicz informujące, iż 18 lutego 2009 r. na posiedzeniu XXXIII sesji RM uchwała o likwidacji szkoły w Iwięcinie nie została przyjęta (za likwidacją głosowało 7 radnych, 8 – było przeciw).

14 lutego 2009 r. –  zebranie inaugurujące projekt cysterski w Iwięcinie.

19 stycznia 2009 roku – wychodząc naprzeciw potrzebie reorganizacji szkół  Stowarzyszenie proponuje tzw. wariant społeczny, który zakłada powstanie Szkoły Społecznej w Iwięcinie od roku 2010. Powinien on zostać rozpatrzony tylko w przypadku nie przyjęcia przez radnych wariantu, który zakładał pozostawienie wszystkich szkół bez zmian organizacyjnych.

16 stycznia 2009 roku o godz. 17.00, w Świetlicy Wiejskiej w Iwięcinie, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi  oraz Rada Sołecka zorganizowały dla dzieci z Iwięcina  Mikołajki. W imprezie uczestniczyło  czterdzieścioro dzieci w wieku od roczku do trzynastu lat oraz rodzice. Zabawa była na 102 ponieważ przygrywał zespół  Con-Moto. O godzinie 19.00 do świetlicy przybył Mikołaj, który wręczył dzieciom paczki oraz razem z nimi zatańczył . (więcej)

12 stycznia 2009 r. (poniedziałek) o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej w Iwięcinie odbyło się spotkanie burmistrza i radnych z rodzicami dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Iwięcinie oraz z mieszkańcami w sprawie planowanej reorganizacji oświaty na terenie gminy (rozwiązania SP w Iwięcinie). Debatę prowadził dyrektor Włodzimierz Zimnowłocki. Przybyło liczne grono mieszkańców Rzepkowa, Iwięcina, Wierciszewa oraz Bielkowa, w sumie ponad 100 osób. Powstaje Komitet Obrony Szkoły Podstawowej w Iwięcinie (przeczytaj więcej)
7 stycznia 2009 r. – stowarzyszenie wspólnie z Gminą Sianów złożyło wniosek do Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w Warszawie na utworzenie Lokalnego Funduszu Młodych, który ma aktywizować młodzież poprzez wspieranie ich działań lokalnymi grantami przyznawanymi w drodze konkursu. Budżet projektu to 20 940 zł, w tym wnioskowana dotacja od PFDM – 10 000 zł.

ROK 2008

19 grudnia 2008 roku – zakończyły się warsztaty edukacyjno-świąteczne pod nazwą „Krucha Tajemnica Bombek Choinkowych” przeprowadzane równolegle w Dąbrowie i Iwięcinie a koordynowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino. Przez okres czterech tygodni (od 12.11.2000r.) odwiedziło obie wioski 3991 dzieci (w 90 grupach), w wieku przeważnie od 9 do 13 lat. Były jednak również osoby niepełnosprawne ze szkół integracyjnych oraz emeryci z osiedlowych klubów seniora. Autokary przyjeżdżały z terenu całego Województwa Zachodniopomorskiego, w większości jednak ze Szczecina i okolic. Tak duże zainteresowanie warsztatami udowodniło, iż na turystyce można zarabiać i jest to dobra alternatywa lub uzupełnienie dla tradycyjnych form zarobkowania na wsi, takich jak np. uprawa roli lub hodowla zwierząt. Ważny jest również ewangeliczny wymiar tych zajęć, który wprowadza w atmosferę i klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Pomysł nie jest nowy ponieważ np. na Bornholmie oraz na terenie Niemiec wiele jest gospodarstw, które zarabiają na wiedzy, przerabiają swoje stodoły, pomieszczenia użytkowe na mini galerie i muzea. Wzbudzającym duże zainteresowanie wśród dzieci elementem naszych warsztatów było w tym roku pisanie życzeń świątecznych stalówką i atramentem. Jest to dobre „preludium” do projektu „Ekonomia Społeczna Na Szlaku Cystersów”, który będzie realizowany w Iwięcinie w roku 2009. Przeczytaj artykuł o warsztatach z gazety Miasto z dnia 19.12.2008 r.

Zobacz zdjęcia z warsztatów – 12.12.2008 Zobacz zdjęcia z warsztatów – (pierwszy dzień)

24 listopada 2008 r. – Parafia Dobiesław złożyła wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o udzielenie dotacji na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków w ramach programu DZIEDZICTWO KULTUROWE, Priorytet 1 ? Ochrona zabytków na: ?REMONT DACHU ZABYTKOWEGO KOŚCIOŁA P.W. MB KRÓLOWEJ POLSKI W IWIĘCINIE?. Całkowity przewidywany koszt realizacji zadania to 517 007, 25 zł brutto, z czego 450 000 zł to wnioskowana wysokość dofinansowania ze środków pozostających w dyspozycji ministra ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, pozostała zaś kwota to deklarowana wysokość finansowych środków własnych.

17 listopada 2008 r. – Burmistrz Gminy i Miasta Sianów wraz z Prezesem Oddziału Okręgowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Koszalinie zorganizowali w Iwięcinie konferencję pn.: ?Wiejskie Ogniska Przedszkolne Towarzystwa Przyjaciół Dzieci szansą na lepsze jutro?. W trakcie konferencji mieliśmy zaszczyt przyjąć Gościa Specjalnego Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka. Zobacz więcej

12 listopada 2008 roku – rozpoczęły się w Iwięcinie warsztaty edukacyjne pn. ?Krucha Tajemnica Bombek Choinkowych?. Jako pierwsze przyjechało do nas Przedszkole Publiczne Nr 31 ze Szczecina (73 dzieci) z Panią dyrektor Beatą Dąbrowską i wychowawczyniami. W tym roku część grup związanych ofertą świąteczną  będzie przyjmowana w Dąbrowie, ponieważ ilość chętnych, chcących skorzystać z warsztatów przerasta nasze możliwości. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju wsi Iwięcino będzie koordynatorem działań w obu wioskach. Zajęcia potrwają od 12 listopada do 19 grudnia 2008 r. Zobacz zdjęcia z warsztatów

31 października – 2 listopada 2008 r. – kwesta cmentarna podczas której zebrano 2569,56 zł z przeznaczeniem na utrzymanie ładu i porządku na cmentarzu w Iwięcinie.

30 października 2008 r. –  Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino otrzymało prestiżowe wyróżnienie na Gali Konkursu Gospodarczego Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w kategorii PRODUKT TURYSTYCZNY. Nagroda  ma charakter honorowy. Laureaci mają prawo we wszystkich materiałach firmowych i reklamowych wykorzystywać Logo Konkursu. Przyznane zostały nagrody w następujących kategoriach: Produkt Roku, Firma, Produkt Turystyczny, Gospodarstwo Rolne, Inwestor Roku i Osiągnięcie Naukowe. Ta znana i ceniona impreza cieszy się niesłabnącą popularnością wśród przedsiębiorców.

12 i 13 października 2008 r. gościł w naszej parafii JE ks. biskup Edward Dajczak- Ordynariusz Diecezji Koszalińsko ? Kołobrzeskiej.  W Iwięcinie uroczysta Msza Św. z udziałem Ojca naszej diecezji rozpoczęła się 12.10.2008 r. o godz. 18.00, następnie na Świetlicy Wiejskiej odbyło się spotkanie z radą parafialną oraz strażakami. Rankiem 13.10.2008 roku biskup odwiedził Szkołę Podstawową w Iwięcinie. Na wniosek Parafii Dobiesław oraz Rady Parafialnej w Iwięcinie, JE ks. biskup Edward Dajczak, wręczył Zygmuntowi Kostrzewie złoty medal papieski – Benemerenti, ustanowiony przez papieża Piusa VII w 1815 r. Zobacz więcej

2 października 2008 roku – o godz. 21.05, odbył się w kościele pw. MB Królowej Polski w Iwięcinie, koncert  Marcela Leguna z Karlina, poświęcony pamięci Jana Pawła II. Akompaniament – Dorota Kuryło.

09 września 2008 r. – Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino, występując w partnerstwie z Koszalińskim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym, Stowarzyszeniem Hobbiton oraz Sołectwem Dąbrowa składa w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie wniosek na konkurs nr 1/7.2.2/08, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, pn. „Ekonomia Społeczna na Szlaku Cysterskim”. Informacja o konkursie: priorytet – „Promocja integracji społecznej”, działanie-„Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej”, poddziałanie-„Wsparcie ekonomii społecznej”. Cel ogólny projektu: Wypracowanie przykładów działań w sferze ekonomii społecznej na wsi z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego oraz stworzenie zaplecza organizacyjnego dla wsparcia ekonomi społecznej na Szlaku Cysterskim.Wnioskowana kwota dofinansowania to prawie 500 tys. zł.

28 sierpnia 2008 r. – Beata Sirko prowadząca gospodarstwo „Podwórzec czasu” w Iwięcinie, zdobyła I nagrodę za „Pierogi z rajskim jabłuszkiem”, w finałach regionalnych konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” zorganizowanych w Pyrzycach. Organizatorem VIII edycji konkursu ?Nasze Kulinarne Dziedzictwo? jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, przy współpracy i dofinansowaniu Fundacji Fundusz Współpracy, Programu ?Agro-Smak 2?

18 – 24 sierpnia 2008 roku – grupa młodzieży z Iwięcina (5 osób) przebywała na integracyjnych warsztatach filmowych „Ty i ja z kamerą” w ramach V Europejskiego Festiwalu Filmowego – Integracja Ty i Ja w SOSW, w Podgórkach, pow. Sławno.

20 sierpnia 2008 roku – zakończenie grodzenia cmentarza parafialnego w Iwięcinie. Mur z kamienia polnego na cmentarzu w Iwięcinie nawiązuje swym wyglądem do muru kamiennego przy XIV-wiecznym kościele oddalonym od cmentarza kilkaset metrów. Razem z dębową bramą „Dobrego Pasterza” wzniesioną podczas warsztatów ciesielsko-kamieniarskich w roku 2006, stanowi unikatowy kompleks architektoniczny, przyciągający swym wyglądem turystów oraz zmieniający krajobraz kulturowy wsi na lepsze. (więcej)

6 sierpnia 2008 roku – w Galerii Pod Kogutem w Iwięcinie odbyły się warsztaty rękodzieła artystycznego. Prowadziła je mieszkająca w Birmingham Pani Lisa Bywater, która uczy w Anglii tańca terapeutycznego i prowadzi w szkole zajęcia artystyczne z dziećmi specjalnej troski. Będzie przebywać w Polsce przez okres 1 roku. W warsztatach brała udział również Pani Danuta Sroka, artystka ludowa pochodząca z Gorzebądza obecnie mieszkająca w Koszalinie.W czasie warsztatów pokazano technikę robienia aniołów z surowej wełny owczej oraz sztukę robienia wełnianych mandali. Pani Anna Pawlos pokazała swoje „arcydzieła” z masy solnej: koszyczki, talerzyki i inne. W godzinach wieczornych uczestnicy warsztatów spotkali się z Panem Zdzisławem Bociągiem – lekarzem o kilku specjalizacjach, który od wczesnej młodości pisywał wiersze a od czasów studiów również opowiadania. Od wielu lat pisze on artykuły o zabarwieniu filozoficznym z dziedziny życia społecznego a także obyczajowości politycznej. Pan Zdzisław Bociąg w niezwykle ciekawy i barwny sposób opowiadał o swojej wielkiej pasji kolekcjonowania bursztynów, które zbiera od kilkunastu lat nad Bałtykiem.

31 lipca 2008 roku – uruchomiono wirtualną panoramę kościoła w Iwięcinie. Dzięki niej można przez internet podziwiać wnętrze naszej świątyni i przede wszystkim obejrzeć w całości polichromię „Sąd Ostateczny”. Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej panoramy.
11 lipca 2008 roku – komisja w składzie: ks. Tadeusz Gorla – proboszcz, Andrzej Dębowski – członek rady parafialnej, Zygmunt Kostrzewa – członek rady parafialnej, Ryszard Wątroba – burmistrz, Maria Idziak ? konsultant artystyczny, Dorota Raczkowska – przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie Delegatura w Koszalinie, odebrała całość prac dotyczących konserwacji renesansowych ław (strona południowa) w kościele w Iwięcinie. Prace trwały 14 maja 2008 roku i kosztowały 44.860,30 zł, z czego 22.000 zł to dotacja z Urzędu Konserwatorskiego, 10.000 zł ? dotacja z UGiM Sianów, pozostała kwota 12.860,30 zł to wkład własny parafii.

8-9 czerwca 2008 r. – VIII Konferencja Polsko-Niemiecka pt.: ,,Historia i kultura Ziemi Sławieńskiej ? Gmina i Miasto Sianów?.Organizatorami spotkania są: Urząd Gminy i Miasta Sianów , Rada Miejska w Sianowie, Fundacja ,,Dziedzictwo? w Sławnie , Sołectwo Iwięcino oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino.Przyjechali historycy, archiwiści i muzealnicy m.in. ze Szczecina , Słupska, Darłowa, Szczecinka, Pruszcza Gdańskiego.O godzinie 19.00 8 czerwca 2008 r. w kościele pw. MB Królowej Polski w Iwięcinie goście wzięli udział w koncercie muzyki średniowiecznej i tradycyjnej w wykonaniu zespołu ,,Charivari? z Poznania, który był dedykowany ks. Tadeuszowi Gori – proboszczowi Parafii Dobiesław. W poniedziałek, o godzinie 8.30 organizatorzy odsłonili poddany gruntownej renowacji pomnik ,,Bóg, Honor, Ojczyzna.

Od 24 maja 2008 do 02 czerwca 2008 roku gościli w Gminie Sianów uczniowie z Polskiej Średniej Szkoły Ogólnokształcącej w Rezekne (z Łotwy). Na zaproszenie Burmistrza oraz Dyrekcji Zespołu Szkół w Dąbrowie i Szkoły Podstawowej w Iwięcinie przyjechało 32 uczniów (19 do Dąbrowy i 13 do Iwięcina) oraz trzy opiekunki. Zgodnie z ustaleniami dzieci przebywały u polskich rodzin zamieszkujących w obwodach wspomnianych wyżej placówek oświatowych. Wizyta ta była kontynuacją wymiany młodzieży pomiędzy Polską Średnią Szkołą Ogólnokształcącą a szkołami z terenu Gminy i Miasta Sianów. Warto zaznaczyć, że gościliśmy dzieci z drugiej, trzeciej i czwartej klasy szkoły podstawowej. Z każdego dnia wizyty była relacja zdjęciowa. Zapraszamy do obejrzenia albumu ze zdjęciami i programu wizyty!

17 maja 2008 r. – o godz. 13.00 w Iwięcinie, odbyły się gminne obchody „Dnia Strażaka”, otwarcie nowej remizy OSP w Iwięcinie i 51-lecie nadania sztandaru dla OSP Iwięcino. (zobacz zdjęcia Waldemara Kosowskiego)

11 maja 2008 r. – wyjazd do Szczecina na Piknik Nad Odrą – organizowany przez Międzynarodowe Targi Szczecińskie i Zachodniopomorską Agencję Rozwoju Turystyki.W czasie trwania pikniku zorganizowano festiwal wyrobów i kuchni regionalnych – składający z części kiermaszowo ? promocyjnej, artystycznej oraz konkursowej. Uczestniczyć w nim grupy producenckie z branży rolno ? spożywczej, firmy, gospodarstwa rolne produkujące ekologiczną, tradycyjną żywność, gminy prezentujące swoje produkty regionalne . Przeczytaj więcej o pikniku.

9 i 16 maja 2008 roku – Forum Inicjatyw Rozwojowych wraz z Partnerami projektu „Razem w kierunku wiosek tematycznych na Podlasiu” odwiedziło naszą wioskę. Grupa liczyła 90 osób i przyjechała w dwóch terminach 9 i 16 maja 2008.

maj 2008 roku – w dniu 29 kwietnia 2008 roku Kuria Biskupia w Koszalinie przesłała do parafii protokoły badań instalacji elektrycznej i gromochronnej z których wynikało, że uziomy piorunochronu przy kościele w Iwięcinie są całkowicie skorodowane i nadają się do wymiany. W związku z tym firma ?AUTOMATYK? z Sianowa wykonała dwa punktowe uziomy odgromowe przy kościele w Iwięcinie oraz zostawiła protokoły pomiaru oporności. Firma wykonała również ekspertyzę techniczą starych, poniemieckich grzejników zdemontowanych podczas konserwacji ław. Za powyższe prace zapłacono 1400 zł.

6 maja 2008 roku – Pracownia Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Szczecinie – Tadeusz Makulec (6 osób) rozpoczęła prace konserwatorskie przy renesansowych ławach w kościele w Iwięcinie(strona południowa) .Termin zakończenia prac przewidziany jest na koniec października 2008 roku. Parafia posiada stosowne zezwolenia z Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków w Szczecinie, Delegatura w Koszalinie.

06 maja 2008 r. – została zarejestrowana domena internetowa iwiecino.pl. Właścicielem domeny jest Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino.

3 maja 2008 r. – Odpust w Iwięcinie w dniu 03 maja 2008 roku, z okazji Święta Matki Boskiej Królowej Polski oraz Świętego Floriana. Odpust w Iwięcinie, w dniu 03 maja 2008 roku, uświetniła orkiestra z parafii Świętego Ducha w Koszalinie. Uroczystą Mszę Świętą na zaproszenie ks. proboszcza Tadeusza Gorli celebrował ks. Marek Kiedrowicz – proboszcz parafii Św. Maksymiliana w Darłówku.

2 maja 2008 r. – odwiedziła nas 30 osobowa grupa ze Stowarzyszenia Na Rzecz Aktywizacji Mieszkańców Polesia Lubelskiego. Stowarzyszenie realizuje projekt -Wioski Tematyczne na Polesiu Lubelskim przy udziale środków EFS w ramach inicjatywy wspólnotowej EQUAL.

1 maja 2008 r. – Wioski Tematyczne wzięły udział w III Powiatowych Targach Turystycznych i Agroturystycznych na Rynku Miejskim w Darłowie. Na tę imprezę plenerową zaprosiło nas Stowarzyszenie Agroturystyczne Ziemi Darłowskiej „Zagroda” oraz Starostwo Powiatowe w Sławnie. Swoje stoiska zaprezentowały: Iwięcino, Dąbrowa i Podgórki. W trakcie trwania targów, odbył się konkurs kulinarny. Nalewka z Końca Świata zdobyła wyróżnienie w kategorii -„Miody pitne, nalewki i inne trunki”. Dużym zainteresowaniem cieszył się kosz do disc golfa, w który można było rzucać sprowadzonymi z Anglii dyskami. Mimo niesprzyjającej pogody nasze wioski dobrze zaprezentowały się na imprezie.

27 kwietnia 2008 r. – Wizyta studyjna mieszkańców wsi Brzózki (20 osób) w ramach projektu ?Czas na Brzózki?

25 kwietnia 2008 r. – Złożenie oferty na realizację zadania publicznego: krajowy letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży szkolnej w okresie od 15.06.2008 do 15.08.2008 r. do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nazwa zadania: „Nie tylko piękne plaże”. Wniosek złożony wspólnie z UGiM Sianów oraz MGOPS Sianów.

29 marzec 2008 r. – Zakończenie projektu EQUAL w Świetlicy Wiejskiej w Iwięcinie. W dniu 29 marca 2008 roku w Iwięcinie odbyło się oficjalne zakończenie projektu EQUAL dotyczącego tworzenia Wsi Tematycznych, który miał za zadanie wypracować modelowe rozwiązanie dotyczące aktywizacji społeczno-gospodarczej wsi położonych na obszarach woj. Zachodniopomorskiego. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12.00 Mszą Św. dziękczynną, której przewodniczył ks. Henryk Romanik – przyjaciel naszej wsi oraz ks.Tadeusz Gorla – proboszcz parafii Dobiesław. Po Mszy Św. Xenia Starzyńska oraz Katarzyna Bytowska wykonały koncert pięciu pieśni ukraińskich. Następnie wszyscy udali się na cmentarz w Iwięcinie, gdzie została poświęcona dębowa brama Dobrego Pasterza, wykonana w czasie warsztatów ciesielsko-stolarskich w 2007 roku. Został również zaśpiewany Psalm 23 o Dobrym Pasterzu. Później udano się do Świetlicy Wiejskiej gdzie podziękowano wszystkim osobom odpowiedzialnym za projekt.(więcej)

27 marca 2008 roku – Fundacja Odnowy Wsi w Malechowie zorganizowała dla pięciu Wiosek Tematycznych: Iwięcina, Sierakowa Sł., Paprot, Podgórek i Dąbrowy konkurs internetowy, którego celem było sprawdzenie umiejętności wyszukiwania informacji w Sieci. O godz. 18.00 po podaniu odpowiedniego loginu i hasła można było wejść na odpowiednią stronę www, na której ukazywały się pytania w formie formularza. Formularz należało wypełnić i przesłać w określonym czasie do administratora. Pytań było 10. Iwięcino zajęło drugie miejsce. W konkursie brało udział 5 młodych ludzi z naszej wioski.

28 lutego 2008 roku – W ramach realizacji projektu ?EQUAL – upowszechnianie dobrych praktyk na obszarach wiejskich? z Fundacji ?Fundusz Współpracy? odwiedziło naszą wioskę 40 osób z 4 miejscowości w tym 15 osób z wioski Aniołowo niedaleko Elbląga. Mogli oni osobiście zapoznać się z zasadami funkcjonowania wiosek tematycznych podczas organizowanej wizyty studyjnej do modelowych wsi tematycznych w naszym regionie. Sołtys Sołectwa Aniołowo Zbigniew Cieśla zaprosił mieszkańców Iwięcina – Wioski Końca Świata do odwiedzenia Aniołowa, podczas majowej imprezy – Międzyregionalnego Zlotu Miłośników Aniołów”.

14-19 lutego 2008 roku -Siedemnastu przedstawicieli Wiosek Tematycznych (w tym troje z Iwięcina) wyjechało na wyprawę studyjną do Anglii w ramach projektu EQUAL.

W okresie od 9 lutego (sobota) do 14 lutego (środa) w Podgórkach odbyły się warsztaty dla młodych liderów wiejskich. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w różnorodnych zajęciach organizowanych w 4 pracowniach: pracowni organizacji imprez, produkcji pamiątek, gier planszowych oraz pracowni sztuk kuglarskich. Z Iwięcina na warsztaty pojechało 7 osób – młodzież w wieku od 13 do 20 lat.

W dniu 2 lutego 2008 roku o godz. 19.00 w Podgórkach, odbyło się spotkanie uczestników projektu Wiosek Tematycznych w ramach EQUAL-a, podczas którego wręczono dyplomy – „Przyjaciel Wsi”. Uroczystość, w której wzięło udział 230 osób, odbyła się w „Sali Na Folwarku” – odnowionej dawnej oborze popegierowskiej, którą zaadaptowało na potrzeby Stowarzyszenia Rozwoju SOSW i Wsi Podgórki „Razem w Przyszłość”. Z Gminy Sianów w imprezie wzięło udział 64 osoby, w tym z Sierakowa Sł. (40), Iwięcina (18), Dąbrowy (6). Władze Gminy Sianów reprezentowali: z-ca burmistrza Maciej Berlicki oraz Aleksandra Kowalczyk z Ref. Promocji i Rozwoju. Zobacz zdjęcia z imprezy

29 stycznia do 4 lutego 2008 roku – Szkolenie z przedsiębiorczości. Szkolenie odbywało się w pięciu blokach tematycznych. Szczególny nacisk położono na zakładanie gospodarstw agroturystycznych, ABC księgowości, ABC prawa, Fundusze Unijne. Osoby prowadzące: Aleksandra Kowalczyk, Marta Marczak, Wiesław Gronkiewicz, Katarzyna Szłapka, Ewa Gnacińska, mec. Karolina Karabasz.

16 styczeń 2008 – zamontowanie tablicy informacyjnej o historii wsi na parkingu w Iwięcinie o rozmiarach 1,5 m x 1,5 m. Tablica jest obudowana drewnianym stelażem wykonanym przez firmę STUDIO 22 z Połczyna Zdr. Koszt – 2 800 zł (2.000 zł – UGiM Sianów, 800 zł – Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino). Tablica nawiązuje w swej treści do pomorskiej nitki Szlaku Cysterskiego w Polsce, zawiera kalendarium wydarzeń, mapkę miejscowości należących do domeny klasztoru w Bukowie Morskim, przytacza źródła historyczne dotyczące wpływu cystersów bukowskich na osadę Iwięcino. Jest również zdjęcie lotnicze Iwięcina oraz zdjęcia: tabernakulum, ołtarza, krucyfiksu, które są prawdopodobnie dziedzictwem pocysterskim.
9 styczeń 2008 – w Świetlicy Wiejskiej w Iwięcinie, o godz. 16.00, odbyła się zabawa mikołajowa zorganizowana dla dzieci z Iwięcina (w wieku od 1 roku do 13 lat) zorganizowana przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Iwięcino oraz Klub Dobrej Gospodyni. Muzykę oraz zabawy taneczne zapewnił zespół CON MOTO z Iwięcina, który występował nieodpłatnie. W czasie imprezy Św. Mikołaj wręczył 42 paczki.

ROK 2007
14 – 16 grudzień 2007 – Podróż studyjna szlakiem wiejskich inicjatyw w Północnych Niemczech (okolice Neubrandenburga). Wyjazd z Iwięcina 6 osób.

30 listopad – 2 grudzień 2007 – szkolenie wyjazdowe w Gdańsku z zakresu edukacji kulturalnej i dydaktyki zabawy. Wyjazd z Iwięcina 4 osób.

W okresie od 06.11.2007 do 14.12.2007 odbywały się w Iwięcinie zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym z terenu całego woj. Zachodniopomorskiego, dotyczące tradycji bożonarodzeniowych i regionalnych pt.”?KRUCHA TAJEMNICA BOMBEK CHOINKOWYCH?. W warsztatach wzięło udział 1996 dzieci, które przyjechały w 45 grupach wycieczkowych. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie fabryki bombek w Koszalinie. Następnie wycieczka przyjeżdżała do wioski i przez 2 godziny, w dwóch grupach miała zorganizowane zajęcia. Były one podzielone na 3 bloki tematyczne realizowane w kościele w Iwięcinie, w Galerii pod Kogutem oraz w świetlicy.

31 październik -2 listopad 2007 – na cmentarzu parafialnym w Iwięcinie, odbyła się kwesta na rzecz cmentarza. Grupa 24 wolontariuszy kwestowała ze specjalnymi emblematami podpisanymi przez parafię i stowarzyszenie, zmieniając się co półtorej godziny. W akcję włączyła się również Szkoła Podstawowa w Iwięcinie. Zebrano w sumie 2100 zł, co przerosło nasze najśmielsze oczekiwania i jest zachętą do tego aby również w przyszłym roku zorganizować tego typu akcję. Całkowity dochód z kwesty przeznaczony będzie na rzecz utrzymania porządku na cmentarzu w Iwięcinie w roku 2008.

24-26 październik 2007 – w Świetlicy Wiejskiej w Iwięcinie odbył się trzydniowy kurs wizażu i autoprezentacji. W programie kursu było m.in. chodzenie z gracją, nauka prezentacji własnej osoby, jak się ładnie zaprezentować, pokaz makijażu. W kursie uczestniczyło kilkanaście pań z Iwięcina. Poszczególne zajęcia prowadziły: – Ewa Czapik – Kowalewska – zajęcia z retoryki, Grażyna Mulczyk – Skarżyńska – autoprezentacja, Magdalena Sołek – wizaż.

15 październik 2007 – wraca z konserwacji do kościoła w Iwięcinie ołtarz boczny – dawne epitafium.

05-07 październik 2007 – szkolenie wyjazdowe w gospodarstwach agroturystycznych i edukacyjnych w okolicach Słupska i Ustki (Swołowo, Lubuczewo, Dolina Charlotty , Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, Smołdzino ? Galeria poplenerowa i biesiada pierogowa, Ustka ? Muzeum chleba). W wyjeździe brało udział 5 osób z Iwięcina.

Pierwsza połowa października 2007 – warsztaty kamieniarsko-brukarskie przy pomniku „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Ułożenie chodnika ze starobruku oraz kwietnika z kostki kamiennej. Pracami kierował Andrzej Rodak.

21-22 wrzesień 2007 – wmurowanie trzeciej tablicy z krzyżem żelaznym i krzyżem Virtuti Militari oraz napisem w językach polskim i niemieckim: „Dzisiejszym pokoleniom aby pamiętały, przyszłym pokoleniom ku przestrodze” na pomniku „Bóg, Honor, Ojczyzna” w Iwięcinie.

14 września 2007 – odwiedziła naszą wioskę grupa 38 działaczy wiejskich z woj. Śląskiego. Podróż studyjna odbywała się w ramach realizowanego przez Śląski Związek Gmin i Powiatów, Programu Odnowy Wsi Województwa Śląskiego, współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski woj. Śląskiego.

27 sierpień 2007 – przeprowadzenie gry terenowej oraz wasztatów w pracowni „Pod kogutem” dla Fundacji „Środowisko Wybrzeża” z Mielno-Unieścia. Uczestniczyło w nich 52 osoby, głównie młodzież w wieku gimnazjalnym.

17-23 sierpień 2007 r. – wyprawa studyjna 32 osób ( w tym 7 z Iwięcina) z pięciu wiosek tematycznych do Słowacji i Austrii w ramach partnerstwa EQUAL.

15 sierpień 2007 r. – złożenie wniosku do UGiM Sianów o sfinansowanie zakupu tablicy informacyjnej ze stelażem na temat wsi Iwięcino w roku 2008. Tablica będzie umiejscowiona przy parkingu, na przeciwko kościoła. Projekt tablicy wraz z tekstem został dostarczony do urzędu. W dniu 15.08.07 roku Burmistrz Gminy i Miasta Sianów poinformował, iż w planowanym prowizorium budżetu na 2008 rok zostanie zabezpieczona kwota 2000 zł na tablicę.

22 lipiec 2007 r. – przyjęcie chóru polonijnego „Spotkanie” z Franier-Antwerpia (Belgia)

8 lipiec 2007 r. -Raj II w Iwięcinie. Jest to impreza mająca na celu promocję wsi Iwięcino w ramach projektu pięciu wiosek tematycznych finansowanych z programu unijnego EQUAL. Mieszkańcy Iwięcina przygotowali rajską zabawę w wiosce na końcu świata.

2-7 lipiec 2007 r. – pobyt grupy mieszkańców Iwięcina (14 osób) w ramach partnerstwa EQUAL.na warsztatach artystyczno-plastyczne w Podgórkach.

czerwiec 2007 – podpisanie Umowy Nr RU00020/BOI/07 pomiędzy Urzędem Gminy i Miasta Sianów a Stowarzyszeniem na realizację zadania publicznego polegającego na budowie bezprzewodowej sieci W-LAN pod nazwą ” Zarządzanie i administrowanie bezprzewodową siecią W-LAN Sianów-Karnieszewice-Iwięcino…”

1-3 czerwca 2007 wyjazd grupy mieszkańców Iwięcina (cztery osoby) do Brodnicy na warsztaty cyrkowe w ramach partnerstwa EQUAL.

25 maj 2007 – zakup płyty z piaskowca na wykonanie trzeciej płyty upamiętniającej ofiary wojny 1914, 1945 na pomniku „Bóg, Honor, Ojczyzna” w Iwięcinie.

21 maj 2007 – przeprowadzenie konserwacji płyty pierwszych osadników z orłem przez Wojciecha Lewandowskiego z pomnika „Bóg, Honor, Ojczyzna” w Iwięcinie.

17-19 maja 2007 – wyjazd grupy (7 osób) mieszkańców Iwięcina na VI Ogólnopolskie Spotkanie Organizacji Działających Na Obszarach Wiejskich do Maróza.

03 maj 2007 – organizacja odpustu w Iwięcinie tzn. przygotowanie pokazu mody – „Miała Baba Koguta” oraz galerii – „Malarstwo na tkaninie” wraz z Koszalińskim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym

23 kwiecień 2007 – złożenie wniosku na projekt pt. „Tajemnica kamienia, tejemnica historii” realizowany w miejscowościach do 6 000 mieszkańców „Kultura Bliska” – chrońmy nasz dziedzictwo kulturowe. Wyniki konkursu będą znane w połowie lipca 2007 roku.

27 marca 2007 – ogłoszenie konkursu przez UGiM Sianów na realizację zadania publicznego z zakresu: ” Zarządzanie i administrowanie bezprzewodową siecią W-LAN Sianów-Karnieszewice-Iwięcino realizowaną na terenie gminy Sianów oraz jej rozbudowa na terenie gminy Sianów ze szczególnym uwzględnieniem sołectw: Iwięcino, Rzepkowo, Wierciszewo i Bielkowo”. Stowarzyszenie ofertę złożyło w dniu 31 kwietnia 2007 roku.

15 marca 2007 – nadanie NIP Stowarzyszeniu przez II Urząd Skarbowy w Koszalinie

12 marca 2007 – podpisanie umowy pomiędzy Bankiem Spółdzielczym w Sławnie Oddział w Sianowie a Stowarzyszeniem na bankowy rachunek rozliczeniowy

09 marca 2007 – nadanie REGON-u dla stowarzyszenia przez GUS Koszalin.

05 marca 2007 – rejestracja stowarzyszenia w Sądzie Rejonowym w Koszalinie

17 stycznia 2007 – zebranie założycielskie stowarzyszenia

2005-2007

06.11-14.12.07-Warsztaty świąteczne-Krucha Tajemnica Bombek Choinkowych II
24-26.10.07-Kurs wizażu
4.09.07-Wizyta ślązaków
17-23.08.07 Słowacja,Austria
8.07.07-Raj II
2-7.07-Podgórki
1-9.02.2007-Ferie z gotowaniem

13-15.05.2006-Kurs astronomiczny
11.06.2006-Konferencja o Końcu Świata
23.07.2006-Chór z Belgii
19.08.2006-Raj I
28.10.2006-Otwarcie świetlicy

22.05.2005-60 lat osadnictwa

5.07.2003-Promocja albumu poetyckiego „Koniec Świata w Iwięcinie”